Upamiętniono tragiczne wydarzenia sprzed 82 lat w Mordarce

13.09.2021

W sobotę 12 września w Mordarce „Na Cieniawie” upamiętniono  82 rocznicę mordu popełnionego przez Niemców na 12 obywatelach Limanowej. Przy pomniku upamiętniającym miejsce zbrodni zapalono znicze i złożono kwiaty wspominając wydarzenia jakie miały miejsce we wrześniu 1939 roku.
W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, Zastępca Kierownika Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa Jolanta Szyler,  radny Gminy Limanowa Adam Ryś, były radny miasta Limanowa Mieczysław Sukiennik. W spotkaniu wziął udział także limanowski historyk Karol Wojtas, który tak relacjonuje wydarzenia z września 1939r.:

"82 lata temu w Limanowej Niemcy dokonali pierwszej zbrodni wojennej. 11 września aresztowano 12 obywateli, pochodzenia żydowskiego, w tym radnych miejskich oraz kupców i rzemieślników. W ich obronie stanął Jan Semik – kominiarz i członek OSP Limanowa. Niemcy aresztowali także jego. 12 września wszystkich 13 aresztowanych wywieziono ciężarówką do kamieniołomu Na Cieniawie w Mordarce, gdzie dokonano egzekucji. Niemcy nie pozwolili pochować ciał zabitych. Jeden z Żydów ocalał i ciężko ranny dotarł w nocy do pobliskiego gospodarstwa Sukienników, gdzie znalazł schronienie, a następnie został potajemnie przetransportowany do rodziny. Ciało Jana Semika również zostało ukryte, a potem przewiezione na cmentarz parafialny w Limanowej.
Zbrodni dokonali funkcjonariusze niemieckiej grupy operacyjnej Einsatzkommando 3. W egzekucji zginęli Jan Semik oraz mieszkańcy Limanowej pochodzenia żydowskiego: Abraham Binder, Naftali Blech, Ben Zion Blusenstein, Wolf Glashut, Henryk Goldfinger, Leizer Goldzähler, Markus Lichtscharber, Sucher Löwi, Hirsch Sanger, Meilech Schönberg, Mendel Silberstein, Izak Rosenwasser."

fot. Damian Król