A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Szkoła Podstawowa w Mordarce uczciła 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej

22.09.2021
„Tych dni historia nie zapomni…
I święcić będą nam potomni
Po pierwszym września - siedemnasty…” /Jacek Kaczmarski/
 
Tym utworem Kaczmarskiego pt.: „Ballada wrześniowa” rozpoczynaliśmy akademię upamiętniającą 82 już rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczniowie klasy szóstej w montażu słowno-muzycznym przypominali,  mimo pandemicznego okresu, tragiczne wydarzenia, o których nie można zapomnieć, o których nie można nie mówić, których nie wolno nie upamiętniać. Polska i Polacy w tej wojnie odegrały znaczącą rolę, a skomplikowana konfiguracja jej losów skutkuje aż po dzień dzisiejszy.
 
1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy rozpoczynały realizację zdradzieckiego paktu niemiecko-radzieckiego zwanego paktem Ribbentrop-Mołotow atakując Polskę. Rosja Radziecka upewniwszy się, że państwa Europy Zachodniej nie udzielą wsparcia osamotnionej Polsce przystąpiły do realizacji tego paktu 17 września 1939 roku, zadając przysłowiowy „cios nożem w plecy”. Uczniowie klasy szóstej przekonywali, że nie tylko należy czcić pamięć o bohaterach tragicznych lat II wojny światowej ale należy pamiętać, po to by nigdy więcej się już one nie powtórzyły i „nie wolno nam zapomnieć”, aby prawda historyczna nie była zmieniana czy też świadomie fałszowana przez innych.
 
Mamy zatem znać, pamiętać i czcić bohaterstwo Polaków walczących sześć długich lat zarówno na ziemiach okupowanej Polski przez dwóch okupantów, jak i na wszystkich frontach II wojny światowej, przyczyniając się w dużej mierze do pokonania Hitlerowskich Niemiec.
Naukę i cele z naszego spotkania można podsumować słowami wybitnych Polaków, przypomnianych przez występujących: papieża Polaka – Jana Pawła II 
 
„Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę.
 
poetki, noblistki – Wiesławy Szymborskiej
 
„…Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię - i żyć,
ale nie można owocować.”

 
Uczniowie zwrócili uwagę, że na „naszych ziemiach” także zostawiły ślad działania II wojny światowej. Są to pomniki ofiar, cmentarze czy pojedyncze mogiły rozsiane po całej Ziemi Limanowskiej. Są to także ludzie, którzy dzięki Bogu przeżyli i pamiętają okrutne lata okupacji, życia i tułaczki Polaków. Zatem kolejnym elementem naszych obchodów rocznicowych było spotkanie z NIEZWYKŁYM  GOŚCIEM – „SYBIRACZKĄ”- Panią Aleksandrą Potoczek. Mama Pani Aleksandry pochodziła z Kłodnego z rodziny Lachorów, a obecnie Pani Aleksandra mieszka w Marcinkowicach.  Spotkanie wywarło na uczniach ogromne wrażenie. Ciekawy, barwny sposób przekazu spowodował, że uczniowie  słuchali z zainteresowaniem opowieści o losach rodziny Pani Aleksandry i innych Polaków, którzy zostali deportowani po wrześniu 1939 roku w głąb Rosji w tym na Syberię. Powrót niektórych z nich był możliwy dopiero po zakończeniu wojny, po 1945 roku. Wiemy jednak, że wielu z nich nie wróciło, a potomkowie „Sybiraków” wracali i jeszcze wracają do dziś. Powrót rodziny Potoczków był możliwy dzięki temu, że ojciec został odznaczony Orderem Virtuti Militari za bohaterstwo w walce w szeregach I Dywizji Piechotyim. Tadeusza Kościuszki. Teraz Pani Aleksandra jest  aktywną działaczką Związku Sybiraków i mimo swojego wieku chętnie uczestnicy w spotkaniach  z młodzieżą, bo uważa, że najważniejszą rzeczą dla nas jest Polska i miłość do Ojczyzny, i tego chce uczyć młode pokolenie.

Dziękujemy Pani Aleksandrze Potoczek za tę piękną lekcję historii wzbogaconą wykonanymi przez Nią wierszami i piosenkami, które wprawiły uczniów w zachwyt i podziw.
 
Nie tylko zatem uroczystą akademią, piękną recytacja wzbogaconą montażem multimedialnym: piosenek i filmów odnoszących się do okresu wojny ale także wycieczką uczniów klasy szóstej pod pomnik ofiar II wojny światowej znajdujący się w Mordarce i spotkaniem z NIEZWYKŁYM GOŚCIEM  uczciliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej. Podsumowaniem działań projektowych będzie sprawdzenie - „Czy pamiętamy…? historię Polski i Polaków tym razem z czasów II wojny światowej.
 
Tekst: Kazimiera Biernat
Foto: UG Limanowa

Liczba wyświetleń: 506
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30