Spieszmy się spisać – został już tylko miesiąc!

02.09.2021
Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 trwa tylko do 30 września br. Do tego czasu każdy pełnoletni mieszkaniec Polski musi wywiązać się z obowiązku spisowego. Jest to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim wyraz naszej postawy obywatelskiej, ponieważ wyniki spisu będą miały ogromy wpływ na przyszłość naszego kraju.
Pierwszy dzień szkoły to czas rodzinnej mobilizacji! Troszcząc się o lepszą przyszłość naszą i naszych najbliższych, pamiętajmy o obowiązku udziału w #SpisPowszechny.
Samodzielne wypełnienie formularza spisowego on-line (na stronie spis.gov.pl)  lub telefonicznie (pod numerem infolinii spisowej: 22 279 99 99) trwa tylko kilka do kilkunastu minut, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.
Można go wykonać o każdej porze na dowolnym urządzeniu mobilnym z podłączeniem internetowym, w domu lub w Urzędzie Gminy Limanowa w godz. od 7.30 do 15.
Nie odkładaj spisu na ostatnią chwilę. Obowiązku spisowego można dopełnić drogą internetową lub telefoniczną do momentu aż skontaktuje się z Tobą rachmistrz spisowy. Jeśli rachmistrz zadzwoni lub odwiedzi nas w domu, zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań nie możesz odmówić mu przekazania danych. Należy się zgodzić na rozmowę i przekazać wymagane informacje. Pamiętajmy, że jego podstawowym zadaniem jest udzielnie nam pomocy i wsparcia w wypełnianiu formularza.

Przypominamy, że na terenie Gminy Limanowa pracuje 11 rachmistrzów. Ich tożsamość można potwierdzić w Urzędzie Gminy Limanowa lub na stronie www.spis.gov.pl Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 oraz poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/, a także kontaktując się z Gminnym Biurem Spisowym w Limanowej tel. (18) 263 00 26.

Rachmistrzowi nie można odmawiać się udzielenia informacji, ponieważ każde takie zdarzenie odnotowywane jest jako odmowa udziału w spisie powszechnym i może skutkować karą grzywny.

Grzywna za odmowę udziału w spisie powszechnym została przewidziana w art. 57 ustawy o statystyce publicznej, który stanowi: „kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie”. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł. Ta sama ustawa – w artykule 56, przewiduje również nałożenie kary, w postaci grzywny lub ograniczenia wolności do lat dwóch, na osobę, która w formularzu spisowym poda fałszywe dane.

Osobom, które obawiają się o bezpieczeństwo swoich danych, przypominamy, że chroni je tajemnica statystyczna. Oznacza to, że dane uzyskane podczas spisu mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, ze­stawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej. Zebrane dane są anonimi­zowane i w takiej postaci są dalej przetwarzane.

Nie czekajmy – spiszmy się! Spis Powszechny to nie inwigilacja, ale możliwość wskazania kierunku przyszłej polskiej polityki na każdym szczeblu – od centralnego aż do poziomu gminy. Taką szansę mamy tylko raz na 10 lat!