A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

,,Moralność pani Dulskiej" - Narodowe Czytanie 2021 w Gminnej Bibliotece Publicznej

06.09.2021
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna zainicjowana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. - Głównym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa i promowanie bogactwa polskiej literatury. Gminna Biblioteka w Starej Wsi uczestniczy w niej już od samego początku – podkreśla dyrektor Jacenty Musiał. W tym roku cała Polska czyta: ,,Moralność Pani Dulskiej". Biblioteka w Starej Wsi bierze udział w akcji już od początku.
W tym roku, podobnie, jak w roku ubiegłym Narodowe Czytanie zostało przeprowadzone w wersji on-line.

http://youtu.be/xKAmaitCDSU

Fragmenty utworu ,,Moralność Pani Dulskiej" w strojach z epoki czytają:

Katarzyna Konieczna - Aniela Dulska

Jacenty Musiał - Felicjan Dulski

Iwona Koczanowicz - Hanka

Krystyna Trzupek - Juliasiewiczowa

Małgorzata Cięciel - Tadrachowa

Tomasz Surdziel - Zbyszko

Słowo wstępne do utworu wypowiedział Jan Skrzekut, wójt gminy Limanowa.

By oddać atmosferę tamtej epoki, za plan nagrania posłużyła kamienica przy ul Willowej 2 w Limanowej.

Kostiumy zostały wypożyczone z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

 

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Głównym problemem utworu jest kryzys moralności mieszczańskiej na przełomie XIX i XX w. w czasach współczesnych autorce. Objawami tego kryzysu są: chciwość, egoizm, materializm, obłuda, fałsz, ciasnota poglądów. Szczególną formą dwulicowości jest stosowanie zasad moralnych na pokaz. Wartość utworu polega również na tym, oprócz aktualnej na przestrzeni wieków problematyki, są w nim poruszane także problemy uniwersalne, które znajdują swoje odzwierciedlenie w każdej epoce i piętnują przywary ludzi każdego wieku.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił: ,,To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji. Wszystko to sprawia, że dramat ten od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Dowodem tego są także jego liczne inscenizacje teatralne oraz udane adaptacje telewizyjne i filmowe. Zachęcam wszystkich do zagłębienia się w utwór Zapolskiej z jego ponadczasowym przesłaniem.

 

Liczba wyświetleń: 123
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30