Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„Zdrowo zaczytani. Książka uczy, bawi i leczy” - ruszyły wakacyjne warsztaty

02.08.2021
W ubiegłym roku Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi złożyła wniosek o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego i zakwalifikowała się do programu Partnerstwo dla książki. Zadanie pn. „Zdrowo zaczytani. Książka uczy, bawi i leczy” uzyskało dotację MKiDN w kwocie 7400,00 zł. Kilka dni temu ruszyły warsztaty dla dzieci i seniorów.

Warsztaty do tej pory odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi oraz Filiach Pisarzowa, Męcina, Nowe Rybie i Siekierczyna. Cieszyły się dużym uznaniem i zainteresowaniem. 13 sierpnia zapraszamy na warsztaty w Kaninie i Rupniowie.

Projekt ma na celu pokazanie terapeutycznej, edukacyjnej i wychowawczej funkcji literatury. Zawiera cykl warsztatów według autorskiego scenariusza dr Wandy Matras-Mastalerz pracownika naukowego z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie z zakresu biblioterapii. Ma charakter międzypokoleniowy, z uwzględnieniem dzieci i seniorów.

Dzieci i seniorzy z zainteresowaniem słuchali, jak wielkie dobrodziejstwo dla naszej psychiki kryje się w książkach. Najmłodsi z zaciekawieniem zadawali pytania i obrazowali na kartkach swoje uczucia i emocje. Pani dr przywiozła ze sobą ręcznie wykonane książki, które rozbudzały wyobraźnię i kreatywność. Ogromne książki wykonane własnoręcznie z filcu cieszyły się wielkim zainteresowaniem i urzekały starannością wykonania. Trójwymiarowe postacie, przestrzenne obrazy, wprost przenosiły do innego świata i otwierały nowe, intelektualne możliwości, stając się kreatywną kuźnią pomysłów.

Uczestnicy byli pod wrażeniem nie tylko wizualnego przekazu, ale i głębokich, pełnych refleksji treści.

Biblioterapia, jak zaznaczała dr Wanda, polega na wykorzystaniu wartości literatury w celu uzyskania wsparcia psychicznego. Ma także działania prewencyjne. Osoby, które borykają się z trudnymi do rozwiązania problemami, poprzez kontakt z odpowiednio dobraną literaturą, mogą szukać rozwiązania swoich problemów i wypełnić swój wolny czas.

- Książki to bogactwo wiedzy i pomysłów. To lekarstwo dla duszy i odpoczynek dla zmysłów – akcentowała prelegentka. Uczestnicy dowiedzieli się jak wykorzystywać czytanie w procesie umacniania zdrowia psychicznego i fizycznego oraz jak wyciągać naukę z trudności i rozwijać rezylientny dobrostan, jak radzić sobie ze stresem, ograniczać ryzyko demencji oraz budować empatię. Odpowiednio dobrane książki pomagają wspierać odporność psychiczną, rozwijają pasje i zainteresowania oraz kierują każdego czytelnika w stronę nieustannego rozwoju – podkreśla prowadząca dr Wanda.  Podczas warsztatów słuchacze zapoznali się także z mechanizmami psychologicznymi zachodzącymi podczas czytania: procesami identyfikacji, projekcji, kompensacji, modelowania, racjonalizacji i fantazjowania.

Prelegentka na przykładach dwóch bajek terapeutycznych: autorskiej ,,Ogród dobrych słów", oraz bajki o ,,Ciepłym i puchatym",  omówiła działanie bajkoterapii. Wskazała źródło drogocennych wartości zawartych na kartach książki, wymieniając przy tym kraje, w których przepisywane są ,,książki na receptę", jako uzupełnienie prowadzonej terapii. 

- Czytajmy książki, zachęcajmy do tego nasze dzieci i wnuków, korzystajmy z tych witamin, którymi są książki - zachęcała.

Wszyscy, zarówno dzieci, jak i seniorzy, byli pod wrażeniem bogactwa spotkania, wiedzy i doświadczenia prelegentki oraz ciekawej formy przekazu.

Podsumowując projekt w dniu 21 września planowany jest wykład dla dorosłych/seniorów zatytułowany: „Literacki balsam dla duszy” poświęcony książkowym wzorcom i strategiom radzenia sobie z kryzysami.

źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi


Liczba wyświetleń: 753
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne