KGW Rupniów – Centrum i KGW Kamienica Dolna laureatami XX Powiatowego Przeglądu KGW

31.08.2021
28 sierpnia br. na placu przed Limanowskim Domem Kultury zorganizowany został XX Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich. Nadrzędnym celem przeglądu było wybranie najlepszego KGW Powiatu Limanowskiego, które awansuje na szczebel wojewódzki, gdzie będzie reprezentowało Powiat Limanowski.

Panie  z gminnych KGW:  Rupniów Centrum, Męcina i Łososina Górna  stanęły w szranki z:
- KGW „Śwarne Gosposie” z Kamienicy Dolnej
- KGW Podłopień
- Stowarzyszenie KGW Słopnice

Biorące w przeglądzie koła prezentowały swój dorobek kulinarny i artystyczny przed eksperckim jury, w skład którego weszli:
- Marta Smólczyńska (etnolog MCK Sokół Nowy Sącz)
- Zofia Skwarło (regionalista)
- Bogdan Matusik (muzyk, folklorysta)

Przy ocenie brano pod uwagę prezentacje potraw regionalnych i rękodzieła oraz pieśni ludowych i scenek obyczajowych.

Wyniki XX Powiatowego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego przedstawiają się następująco:
  • I miejsce ex aequo zajęły: KGW Kamienica Dolna oraz KGW Rupniów – Centrum
  • II miejsce: KGW Podłopień
  • III miejsce ex aequo zajęły KGW Męcina oraz KGW Łososina Górna
  • Wyróżnienie otrzymało KGW Słopnice
Powiat Limanowski podczas 11. Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce, 2-3 października br., reprezentować będzie KGW Kamienica Dolna. Do udziału w Festiwalu „Limanowska Słaza” który odbędzie się 3-7 listopada br. zostały zakwalifikowane: KGW Kamienica Dolna, KGW Rupniów oraz KGW Podłopień.
Nagrody i wyróżnienia dla najlepszych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu limanowskiego wręczył Starosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz Jan Skrzekut – Wójt Gminy Limanowa.

Podczas sobotniej imprezy nie zabrakło wielu wydarzeń towarzyszących – występów regionalnych, gier oraz konkursów. Najmłodsi mogli skorzystać z malowania twarzy oraz wziąć udział w zabawach i konkursach z animatorami.

fot. Powiat Limanowski