Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

W najbliższą niedziele ŚWIĘTO FOLKLORU w Pisarzowej

30.07.2021
1 sierpnia 2021 w Pisarzowej odbędzie się gminny Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich połączony z Festiwalem "Beskidzkie Rytmy i Smaki". W tym roku do rywalizacji przystąpi 8 kół gospodyń wiejskich.
 
Niedzielne wydarzenie rozpocznie konkurs potraw regionalnych. Na miejscu skosztować będzie można niecodziennych, konkursowych dań, przygotowanych przez panie z gminnych kół gospodyń wiejskich, takich jak:
 
- grochówka - KGW Lipowe,
- krupy z grzybami- KGW Pasierbiec 
- juha z ziemniakami - KGW Pisarzowa
- kluski ziemniaczane z omastą - KGW Rupniów-Centrum
- grochówka na słodko - KGW Sowliny
- rosół z makaronem i wkładką mięsa - KGW Łososina Górna
- kwaśnica na boczku - KGW Kłodne
- kasza razowa z mlekiem - KGW Męcina 

 
Powyższe potrawy zgłoszone zostały do konkursu, natomiast na stoiskach przygotowanych przez członkinie poszczególnych kół nie zabraknie również słodkich tradycyjnych wypieków czy wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszony oraz innych rarytasów, których będzie można próbować. 
 
Obok prezentacji kulinarnych poszczególne stanowiska KGW wypełnią się też rękodziełem artystycznym, które także podlegać będzie ocenie w ramach regulaminowych zapisów Przeglądu. W tym roku ocenianym rękodziełem będą kwiaty i girlandy z bibuły.
 
Ostatnią odsłoną konkursową będzie prezentacja przez koła regionalnych zwyczajów i pieśni ludowych. Pięć kół przygotowało pieśni ludowa, a jedno - Koło Gospodyń Wiejskich w Rupniowie Centrum, scenkę obyczajową o tytule " Nasodzanie kwoki". 
Całość niedzielnych prezentacji oceniać będzie Komisja Artystyczna, która zadecyduje o przyznaniu nagród poszczególnym kołom oraz wydeleguje najlepsze z nich na Przegląd Powiatowy Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się 29 sierpnia w Miejskim Parku w Limanowej. W skład komisji wchodzi Benedykt Kafel- etnograf, Aleksander Smaga- Małopolskie Centrum Kultury Sokół - główny specjalista ds. muzyki oraz Marta Smólczyńska Małopolskie Centrum Kultury Sokół - główny specjalista ds. edukacji, sztuki ludowej i rzemiosła.
 
Koła które zgłosiły się do udziału w Przeglądzie to: KGW Męcina, KGW Rupniów Centrum, KGW Pasierbiec, KGW Sowliny, KGW Kłodne, KGW Łososina Górna, KGW Lipowe oraz KGW Pisarzowa.

-"Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich mieszkańców i turystów na nasze coroczne święto do Pisarzowej w tym roku szczególnie wyczekiwane przez jednoroczną absencje. Czeka na Państwa moc atrakcji w tym regionalnych rarytasów przygotowanych przez nasze Panie z kół gospodyń wiejskich. Aż osiem kół w tym roku pojawi się na gminnym konkursie i zapewni Państwu różnorodność smaków i rytmów! Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych, które tradycyjnie będą udostępnione za darmo! Serdeczne wszystkich zapraszam!" - Jan Skrzekut, Wójt Gminy Limanowa.
 
Po zakończeniu Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich rozpoczną się występy zespołów regionalnych w ramach VII Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki", organizowanego w ramach akcji "Odkryj Beskid Wyspowy 2021 - niezapomniane uroki Beskidzkich Wysp".
 
Przed zgromadzoną publicznością zaprezentuje się zespół regionalny Kijom Worci z Pisarzowej, zespół muzyczny Forte oraz na zakończenie imprezy wystąpi zespół muzyczny Strojni.
 
Podczas wydarzenia odbędzie sie loteria, w której wygrać można będzie cenne nagrody rzeczowe. W trakcie trwania uroczystości mnóstwo bezpłatnych atrakcji będzie czekało na najmłodszych - zabawy i konkursy z animatorami, malowanie twarzy oraz urządzenia rekreacyjne - dmuchańce. Serdecznie zapraszamy!
 
Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.
 
OBW 2021 - niezapomniane uroki "Beskidzkich Wysp" jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Małopolskiego.


Liczba wyświetleń: 2803
1

Pliki do pobrania

1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne