Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Podsumowanie 12.Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą

26.07.2021
Za nami kolejna edycja, najważniejszego w kraju wyścigu samochodowego, który jest jednocześnie eliminacją mistrzostw Polski i Europy. 12. Wyścig Górski Limanowa - Przełęcz pod Ostrą wrócił do kalendarza imprez po rocznej przerwie spowodowanej pandemią i przeszedł do historii z kolejnym rekordem trasy ustanowionym przez włoskiego zawodnika, Christiana Merlego.
 
Na imprezę zjechała czołówka zawodników z całej Europy. Na starcie stawiło się ponad 100 zawodników z 10 krajów. Wyścig i sprzyjająca sportowym emocjom pogoda zgromadziła tysiące kibiców wzdłuż trasy Stara Wieś - Przełecz pod Ostrą, wśród których znaleźli się zaproszeni goście m.in.: Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, a jednocześnie Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej - Grzegorz Biedroń, gminę Limanowa reprezentował Wójt Jan Skrzekut oraz Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński. Na trasie wyścigu nie zabrakło także władz samorządowych z innych gmin.Michał Ratajczyk wygrywa 7 Rundę GSMP
Christian Merli najszybszy w treningach przed 9 Rundą FIA EHC.
 
109 kierowców z 10 krajów Europy przystąpiło do podjazdów treningowych 9 Rundy FIA EHC – Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich. Sobotnie podjazdy  były także 7 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. 12 kierowców startowało jednomiejscowymi autami z nadwoziem otwartym,  z Kategorii 2. Tysiące kibiców zgromadzonych wzdłuż trasy Stara Wieś – Przełecz pod Ostrą oczekiwało na kolejny pojedynek dwóch europejskich mistrzów: Simone Faggioli (ITA, Norma M20 FC Bardahi)  i Christiana Merli (ITA, Osella FA30 Zytek LRM) – rekordzisty trasy z 2018. Ten dzień wyraźnie należał do kierowcy z Trydentu – Merli był najszybszy we wszystkich podjazdach treningowych, wyprzedzając konkurenta o ok. 3,5 sekundy w każdym podjeździe. Na trzecim miejscu meldował się kolejny Włoch, Diego Degasperi (ITA, Osella FA30 Gea). W samochodach z nadwoziem zamkniętym trzy razy najlepszy czas notował Daniel Stawiarski (POL, Mitsubishi Lancer EVO IX), w jednym z podjazdów, kiedy zaliczył kontakt z barierą, na czele listy wyników podjazdów pojawił się DUBAI (POL, Mitsubishi Lancer), jedyny w tym sezonie Polak walczący o czołowe miejsca w FIA EHC.  W czołówce kategorii  meldowali się także Piotr Parys, Ronnie Bratshi ((CHE, Mitsubishi Lancer EVO IX, który w kolizji urwał koło), Waldemar Kluza (POL, Skoda Fabia) i  Piotr Parys ( POL, Ford Fiesta). Mimo nadziei kibiców Merlemu nie udało się pobić własnego rekordu, choć zbliżył się do niego dwukrotnie o niecałą sekundę.
 
W trakcie dwóch podjazdów treningowych i dwóch wyścigowych rozgrywanej równolegle 7 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, na trasie kilkukrotnie pojawiała się czerwona flaga, oznaczająca zatrzymanie wyścigu. W większości przypadków były to awarie techniczne, poważniejszą kolizję zaliczył jedynie Adam Gładysz, który zaliczył dachowanie, na szczęście zawodnikowi nic się nie stało. Część zawodników z czołówki klasyfikacji generalnej musiało powtarzać woje podjazdy; bądź musieli stawać na czerwonej fladze, bądź byli spowalniani przez jadące przed nimi samochody, trapione awariami technicznymi. W podjazdach treningowych najlepsze czasy notował Daniel Stawiarski, wyprzedzając DUBAI’a i Michała Ratajczyka (Mitsubishi Lancer). Jednak oba podjazdy wyścigowe należały już do Ratajczyka, który ostatecznie wygrał 7 Rundę GSMP. W pierwszym podjeździe wyścigowym Ratajczyk na mecie zameldował się z drugim czasem, jednak zgłosił sędziom fakt spowalniania jazdy przez jadącego uszkodzonym autem Gabriela Kubita. Pokerowa zagrywka opłaciła się: powtórzył podjazd z wynikiem lepszym o prawie dwie sekundy i wysunął się na prowadzenie. W drugim podjeździe wyścigowym nie dał szans rywalom, wyprzedzając Daniela Stawiarskiego  o zaledwie 0,6 sekundy! W końcowych wynikach rundy na drugim miejscu sklasyfikowano DUBAI’a (strata 4,449 s) i Piotra Parysa, który stracił do zwycięzcy ponad 11 sekund. Młody zawodnik Automobilklubu Wschodniego pewnie wygrał jednak w swojej klasie, po raz kolejny jadąc szybciej od bardziej doświadczonych w wyścigach górskich konkurentów.
 
Podwójny rekord Christiana Merlego
 
9 Runda FIA EHC – Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich była kolejnym popisem włoskiego kierowcy Christiana Merli (ITA, Osella FA30 Zytek LRM), który podczas podjazdów wyścigowych dwukrotnie pobijał swój własny rekord trasy Stara Wieś – Przełęcz pod Ostrą. W pierwszym podjeździe wyścigowym wykręcił czas 1:50,412, w drugim pojechał jeszcze szybciej, łamiąc magiczną barierę 1:50 (nowy rekord to 1:49,841). Prędkość maksymalna Włocha przekraczała 260 km/h, średnia prędkość na liczącej 5493 m i 33 zakręty trasie sięgnęła 180 km/h.  Za nim w klasyfikacji generalnej wyścigu uplasował się Simone Faggioli (ITA, Norma M20 FC Bardahl), na trzecim miejscu sklasyfikowano Petra Trnkę (CZE, Norma M20FC). Znakomicie wypadli polscy kierowcy, którzy opanowali podium Kategorii 2 (auta z nadwoziem zamkniętym). 9 Rundę FIA EHC wygrał Daniel Stawiarski (Mitsubishi Lancer), wyprzedzając Dubai,a (Mitsubishi Lancer) i Piotra Parysa (Ford Fiesta).
W niedzielnej odsłonie wyścigu na starcie pojawiło się 108 kierowców.

Niedzielny podjazd treningowy rozgrywany był w ekstremalnie wysokiej temperaturze, na szczęście dla zawodników i tysięcy kibiców którzy na żywo obserwowali zawody. Później temperatura na szczęście spadła, pojawiły się krople deszczu. Nawierzchnia pozostała jednak sucha i przy umiarkowanej temperaturze warunki okazały się idealne do bicia rekordów.
Zawodów nie ukończył Sebastien Petit, którego Nova NP. 01-2 odmówiła posłuszeństwa w pierwszym podjeździe wyścigowym. Część kierowców z czołówki stawki musiała powtarzać rozpoczęty podjazd.
 


Niedzielny wyścig był także 8 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. W pierwszym podjeździe wyścigowym zwyciężył Daniel Stawiarski (Mitsubishi Lancer) wyprzedzając o jedną dziesiątą sekundy  Michała Ratajczyka (Mitsubishi Lancer) i Dubai’a. Piotra Parysa. W drugim podjeździe Parys pojechał znacznie wolniej zakładając opony deszczowe, przyspieszył natomiast Ratajczyk wyprzedzając Stawiarskiego. Ostatecznie w 8 Rundzie GSMP klasyfikacja generalna ułożyła się następująco:
  1. Michał Ratajczyk 04:17,814
  2. Daniel Stawiarski  04:18,506
  3. DUBAI 04;25,207
 
Szczegółowe wyniki w poszczególnych Klasach GSMP znaleźć można na stronie www.wysciggorski.pl i www.wyniki-online.pl    
 
Tegoroczny wyścig Patronatem Honorowym objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, w skład Komitetu Honorowego weszli także Wicemarszałkowie: Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz.

Gmina Limanowa od lat włącza się w organizację Wyścigu Górskiego „Limanowa Przełęcz pod Ostrą” przekazując wsparcie finansowe organizatorom. Na ręce Prezsa AMK Limanowa, dyrektora wyścigu Bogdana Pałki pragniemy złozyć serdecznie podziękowania za organizacje, bez wątpienia największego wydarzenia sportowego w regionie. Niech ilość mieszkańców i turystów będzie najlepszym dowodem na  jakość i sukces przedsięwzięcia. Gratulujemy!fot.: Agnieszka Wołkowicz, Powiat Limanowski
komunikat sportowy: Mariusz Sűss


Liczba wyświetleń: 1532
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne