Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Majka z Siwego Brzegu powraca i zawitała do Biblioteki w Starej Wsi

23.07.2021
Warsztaty artystyczne pod nazwą "Aż się w głowie kręci z radości" realizowane były dnia 22 lipca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi. Spotkanie w bibliotece w Starej Wsi otworzył Dyrektor Biblioteki - Jacenty Musiał, który przywitał Marię Trzupek Instruktora ds. realizacji zadań biblioteki powiatowej, Monikę Zielińską-Klimczak prowadzącą warsztaty,  opiekunów i dzieci oraz podziękował za zorganizowanie warsztatów, które pięknie wpisują się tematykę tegorocznych „Wakacji 2021. Książka uczy, bawi i leczy”.

Maria Trzupek, przypomniała dzieciom genezę powstania książki "Majka z Siwego Brzegu" oraz wprowadziła w tematykę Projektu. „Cała historia zaczęła się w 1966 r., kiedy to Mira Jaworczakowa miała spotkanie autorskie z czytelnikami w Limanowej, której Oddział dla Dzieci mieścił się wówczas na Siwym Brzegu. Ta wizyta zaowocowała powstaniem książki „Majka z Siwego Brzegu”, o dziewczynce z Limanowej i bibliotece na Siwym Brzegu. W ostatnim czasie MBP w Limanowej zmieniła siedzibę i z powrotem wróciła na Siwy Brzeg. To wspaniała okazja, by wrócić do tych czasów i przypomnieć historię Majki – dziewczynki z Limanowej”.

Sam projekt powstał w ramach zadania "Partnerstwo dla Książki", na który Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej uzyskała dofinansowanie z MKDNiS,  Pomysłodawczynią była Maria Trzupek, a warsztaty prowadziła niezawodna Monika Zielińska-Klimczak - pedagog, kulturoznawca, rzemieślnik oraz instruktor ceramiki w edukacji artystycznej i terapii. Obecnie właściciel firmy „ManuCraftura” prowadzącej działalność w zakresie edukacji artystycznej. Współpracuje z licznymi instytucjami kultury (m.in. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Miasteczko Galicyjskie, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu, Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna, Galeria pod 5) prowadząc autorskie zajęcia w zakresie rękodzieła (ceramika, garncarstwo, malowanie na szkle, tkaninie i drewnie, zdobienie metodą decoupage) oraz zagadnień związanych z kulturą ludową. Współpracuje z wieloma stowarzyszeniami i fundacjami, działającymi na rzecz edukacji dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. Jest pomysłodawcą oraz twórcą wielu projektów edukacyjno– kulturalnych dofinansowanych ze środków publicznych i pomocowych, mających na celu promocję kultury ludowej, ginących rzemiosł oraz integrację osób niepełnosprawnych oraz seniorów. Prywatnie zafascynowana kulturą ludową swojego regionu – głównie Podegrodzia, z którego pochodzi.

Monika Zielińska-Klimczak najpierw wprowadziła dzieci w świat ilustracji - tych dawnych i tych współczesnych, za sprawą prezentacji multimedialnej, następnie opowiadała o technice zdobienia i ... tutaj w ruch poszły farby, pędzle, markery oraz nieograniczona kreatywność dzieci. Inspiracje płyną oczywiście z książki Miry Jaworczakowej oraz pięknych ilustracji Hanna Krajnik. Ozdobione koszulki i torby świetnie promują czytelnictwo, a efekty...oceńcie sami.

Warsztaty praktyczne odbywały się przed budynkiem biblioteki i uwieńczone były happeningami czytelniczymi, pogoda nam wyjątkowo sprzyjała. Warsztaty wymagały zaangażowania pracowników biblioteki Lidii Piegza oraz Joanny Stanisz i wzbudziły  zainteresowanie mieszkańców oraz zjeżdżających się uczestników Wyścigu Górskiego Limanowa - Przełęcz pod Ostrą 2021.

W ramach projektu, oprócz warsztatów zaplanowany jest konkurs literacki pt.: „Naprawdę nasza” czyli bajka o bibliotece marzeń, spotkania autorskie, warsztaty rysowania karykatur, bal i parada bajek.

Warsztaty odbywają się w ramach zadania: "Literacka podróż za jedną książkę czyli Majka z Siwego Brzegu powraca" w ramach "PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI". Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi


Liczba wyświetleń: 926
5

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne