Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

10 lipca br. ruszają spacery historyczne

09.07.2021
Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego zaprasza na „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim”. Poprzednia pierwsza edycja Spacerów Historycznych organizowanych przez LOT Limanowski w 2019 roku cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców powiatu jak i gości z Małopolski.

W tym roku w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim” w weekendy lipca i sierpnia oraz pierwszy weekend września wszyscy zainteresowani przeszłością naszego regionu oraz jego zabytkami będą mogli wziąć udział w dwunastu wędrówkach w każdej z gmin i miast powiatu limanowskiego. Spacery poprowadzi limanowski historyk i regionalista Karol Wojtas.

Jak podkreśla prowadzący w tym roku w kilku spacerach przewijać będą się dwa wątki z przeszłości powiatu limanowskiego. Będą to tematy związane z ruchem oporu na Ziemi Limanowskiej w czasie II wojny światowej oraz tematyka Górskiej Szkoły Rolniczej i rozwoju rolnictwa i spółdzielczości w dwudziestoleciu międzywojennym. Podczas kilku spacerów podążać będziemy śladami partyzantów z organizacji takich jak 1 PSP AK czy Związek Czynu Zbrojnego oraz Organizacja Orła Białego. Drugim ważnym wątkiem będzie rozwój rolnictwa na Ziemi Limanowskiej w I połowie XX wieku i dzieło inżyniera Jana Drożdża i inżyniera Józefa Marka. Będą także inne wątki zarówno z czasów średniowiecza jak i historii najnowszej. Uczestnicy zwiedzą zarówno zabytkowe świątynie jak i cmentarze czy np. Izbę Pamięci w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Limanowej.

Pierwszy spacer rozpocznie się w sobotę 10 lipca 2021 roku o godz. 17.00 w Łososinie Górnej przy Pomniku Legionistów. Tytuł jego to: „Górska Szkoła Rolnicza dzieło inżyniera Jana Drożdża” a uczestnicy zobaczą między innymi pozostałości po zabudowaniach Górskiej Szkoły Rolniczej oraz Izbę Pamięci w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Limanowej. Spacer potrwa około dwóch godzin i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Drugi spacer rozpocznie się w niedzielę 11 lipca 2021 roku o godz. 17.00 przy wejściu głównym do kościoła pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Ujanowicach a tytuł jego to: „Święta Kinga, Klaryski i Ujanowice”. Podczas tego spaceru uczestnicy oprócz historii związków Ujanowic z klaryskami ze Starego Sącza dowiedzą się także o kilku postaciach związanych z Ujanowicami żyjącymi w XX wieku między innymi: ks. Prof. Piotrze Stachu, kapitanie Janie Antonim Stachu, Ks. dziekanie Bernardynie Dziedziaku. Spacer potrwa około dwóch godzin i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.


 
W tym roku na uczestników spacerów czekają atrakcyjne konkursy i nagrody w postaci dedykowanych gadżetów promujących spacery. Udział w spacerach jest nieodpłatny. Godziny rozpoczęcia poszczególnego spaceru oraz miejsce startu podane będą na stronie www.lotlimanowski.pl oraz na profilu LOT Powiatu Limanowskiego na portalu Facebook i na lokalnych portalach informacyjnych – informuje Agata Zięba – Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego.
 
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Liczba wyświetleń: 1079
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne