Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Przez pryzmat Męciny i Lipek

08.06.2021
 
11 czerwca 2021 roku o godzinie 12:00 w Limanowskim Domu Kultury odbędzie się konferencja naukowa połączona z uroczystym otwarciem wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki, działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej pod tytułem:
NOWA ZIEMIA – STARE NIEBO
OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
POWIĄZANIA MĘCINY Z LIPKAMI
Wystawa przyjechała z Opola, gdzie była eksponowana w tamtejszej Bibliotece Miejskiej. Następnym etapem, będzie jej prezentacja w Skarbimierzu.
 
Wernisaż w Limanowej uświetni konferencja naukowa, poświęcona przeszłości Męciny i Lipek, osadzonej na osi czasu i w szerokim kontekście historycznym.
W bieżącym roku mija bowiem 76. rocznica grupowej migracji mieszkańców wsi Męcina do wsi Lipki koło Brzegu na Ziemiach Zachodnich (dzisiaj Lipki leżą w Gminie Skarbimierz). Organizatorzy projektu przedstawiając ich losy, pragną upamiętnić udział męcinian w zagospodarowywaniu i scalaniu Ziem Odzyskanych z Polską; wyrazić szacunek dla ich ogromnego wysiłku włożonego w budowę polskiej historii tych terenów.
O osobliwościach przyrodniczych Męciny będzie mówił Marek Ruciński - magister inżynier, starszy specjalista do spraw ochrony przyrody w Gorczańskim Parku Narodowym; o starożytnej metryce Męciny dr hab. Jacek Górski – dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, o szlaku nadziei armii generała Władysława Andersa i obecności tam męcinian Hubert Chudzio - profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dyrektor tamtejszego Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń; o repatriacji Polaków ze Wschodu i ich osiedleniu w Lipkach Stanisław Sławomir Niecieja – profesor, były rektor Uniwersytetu w Opolu.
Głos zabiorą również bezpośredni świadkowie tamtych czasów. O Męcinie mówić będą ojciec Dominik Orczykowski i Zygmunt Kłosowski, natomiast o Lipkach Kazimierz Pociecha i Tadeusz Smoleń.
Materiały i fotografie opracowane dla potrzeb wystawy, wzbogacone o kolejne archiwalia i wystąpienia na konferencji, zostaną opublikowane w formie okolicznościowego albumu.
Organizatorami wystawy i konferencji są Instytut Śląski w Opolu i Stowarzyszenie dla Męciny - przy aktywnym wsparciu władz Gminy Limanowa i Gminy Skarbimierz.
Ze względu na obostrzenia epidemiczne, chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu prosimy o kontakt telefoniczny z Biblioteką pod nr tel. 18 3372140.
 

Liczba wyświetleń: 1469
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne