Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania w Bibliotece w Starej Wsi

11.06.2021
Jedyne, co musisz wiedzieć, to gdzie jest biblioteka" Albert Einstein

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi wykorzystując luzowanie rządowych obostrzeń dla instytucji kultury poszerza swoją ofertę dla czytelników.  Wznowienie działalności kulturalnej rozpoczęła od włączenia się w ogólnopolską akcję Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom. Z tej okazji do biblioteki w Starej Wsi i zawitały dzieci z kl. II i III ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi wraz z wychowawcami: Lidią Kazior i Anną Twaróg.  Uczennice Daria Franczyk i Julia Mąka włączyły się w akcję Głośnego Czytania i bez żadnej tremy odczytały fragmenty lektur. Specjalnymi Gośćmi były także dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Limanowej wraz z opiekunką, nauczycielką bibliotekarką – Lidią Mamak. Dziewczynki: z klas drugich: Laura Kuna, Julia Bieda i Lena Frączek również przygotowały krótki program artystyczny.

W ogólnopolską akcję włączył się także wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, który w przebraniu króla zadeklamował wiersze Jana Brzechwy. Wiersze Czesława Janczarskiego w przebraniu czarodzieja recytował dyrektor Jacenty Musiał. Gwoździem programu był występ Katarzyny Koniecznej – aktorki i śpiewaczki operowej z Męciny. Artystka od razu porwała dzieci do wspólnej zabawy słownej. Dzieci wspólnie z aktorką deklamowały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, bawiąc się przy tym doskonale. Jak się okazało, uczniowie doskonale znają polską klasykę poezji i bez problemów poradziły sobie z ,,Rzepką”, ,,Na straganie”, ,,Panem Tralalińskim”, ,,Entliczkiem – Pentliczkiem” i ,,Zosią Samosią”.

- Jestem szczęśliwa, że mogę występować przed tak znakomitą publicznością. Tęskniłam za sceną i widzami – komentowała aktorka Katarzyna Konieczna.

W przedstawieniu wzięły także udział bibliotekarki: Małgorzata Cięciel i Krystyna Trzupek, które przygotowały dla uczestników konkurs ze znajomości bajek i baśni. Na końcu dzieci, które poprawnie odpowiedziały na pytania otrzymały ,,Dyplom Znawcy Bajek”.

Na zakończenie dyrektor przedstawił korzyści płynące z czytania dzieciom: - Czytanie rozbudza wyobraźnię, poszerza słownictwo, wyrabia pamięć, rozwija empatię – wyliczał.

- Zapraszamy wszystkie dzieci do odwiedzania naszych placówek i zapoznawania się z naszą ofertą kulturalną – zachęcał dyrektor.

W kolejnym dniu w progi Biblioteki Publicznej w Pisarzowej zawitały dzieci z I klasy Szkoły Podstawowej im. Ks. Józefa Górszczyka z wychowawczynią Krystyną Tobiasz, którzy również z zapałem odpowiedzieli na zaproszenie biblioteki i z entuzjazmem włączyli się w ogólnopolską akcję Głośnego Czytania Dzieciom.

Występy uświetniły stroje teatralne, wypożyczone za dramo z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Biblioteka składa ogromne podziękowanie za dobrą i owocną współpracę.

źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi


Liczba wyświetleń: 887
3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne