A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„Jestem dumny z rodzinnej ziemi moich Ojców” - 25. rocznica śmierci kardynała Jana Króla

25.06.2021
,,Polska ma wiele zabytków, historycznych skarbów. Ale nie ma skarbu ważniejszego od Was, od ludu polskiego (…). Bądźcie świadomi własnej wartości. Bądźcie nadal wierni. Dajcie świadectwo Chrystusowi i wierze. Jak obecnie dajecie i w przyszłości. Bo Wy doprawdy jesteście największym skarbem Polski”. Kardynał Jan Król
 
Była msza św., modlitwa, wykład, wspomnienia, wzruszenie… - tak Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi – Filia w Siekierczynie, Parafia Matki Bożej Łaskawej i OSP w Siekierczynie uczcili 25. rocznicę śmierci kardynała Jana Króla, syna polskich emigrantów Jana i Anny z domu Pietruszka.
 
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele Matki Bożej Łaskawej w Siekierczynie, którą celebrowali ks. Łukasz Bochenek oraz ks. Kazimierz Matusik, proboszcz parafii.  Po mszy w miejscowej Remizie OSP odbył się wykład ks. Łukasza Bochenka pt.: „Jestem dumny z rodzinnej ziemi moich Ojców” połączony z prezentacją multimedialną ozdobioną mnóstwem historycznych zdjęć i faktów związanych z osobą kardynała Króla i jego związkami z tą ziemią. Sala w budynku remizy OSP w Siekierczynie z trudem pomieściła chętnych. Na prelekcję ks. Bochenka przybyli: Józefa Setlak Dyrektor Szkoły nr. 2 im Zygmunta Krasińskiego, Renata Kania nauczyciel języka polskiego, emerytowani nauczyciele: Maria Zoń oraz Krystyna Wyżycka, radny Marek Kapitan, Grzegorz Krzak - kierownik wydziału organizacyjnego gminy, ksiądz Zbigniew Wielgosz z redakcji Gościa Niedzielnego,  Karol Wojtas, historyk i regionalista oraz osoby, którzy jeszcze pamiętali osobę kardynała,  rodzina i mieszkańcy.
 
Dyrektor Jacenty Musiał otwierając spotkanie zaznaczył, że należy się cieszyć, że udało się zorganizować spotkanie, które potwierdza ogromny szacunek i miłość kardynała do ziemi ojczystej. Była to najlepsza lekcja wychowania obywatelskiego, bo patriotyzm jest kształtowaniem miłości do tego, co nasze.  - Nie można służyć dobrze nardowi nie znając jego dziejów, bogatej kultury i tradycji - mówił Jan Paweł II bliski przyjaciel kardynała Jana Króla. Wykład składał się z trzech części. W pierwszej części przybliżona została sylwetka kardynała, następnie omówione zostały związki kardynała z Ziemią Limanowską i relacja z Janem Pawłem II. W trakcie prelekcji kapłan w wyjątkowo barwny sposób opowiadał historię wybitnego Kardynała, miejscami przeplatając ciekawymi anegdotami i wtrąceniami. 
 
Ojciec przyszłego kardynała urodził się w Siekierczynie, matka pochodziła z Mokrej Wsi w powiecie nowosądeckim. Kardynał Jan Król to uczestnik Soboru Watykańskiego II, arcybiskup Filadelfii i przewodniczący episkopatu Stanów Zjednoczonych. Czciciel Maryi, wielki obrońca życia i opiekun emigrantów. Laureat wielu nagród, odznaczeń państwowych i uniwersyteckich. Przyjaciel św. Jana Pawła II. Odbył kilka podróży do Polski, w tym trzykrotnie odwiedził Siekierczynę. Wspierał budowę kościoła parafialnego w Siekierczynie.
 
W trakcie spotkania mieszkanka Siekierczyny Klaudia Hebda odczytała fragment kazania kardynała wygłoszonego w Siekierczynie w dniu 16 października 1972 roku. „Jakby się dzisiaj, moi Ukochani Rodzice cieszyli, gdyby tę chwilę tak radosną dla mnie mogli przeżyć. Z nieba, z Siekierczyny niebieskiej spoglądają i cieszą się naszą radością. Tak bym pragnął Wam, Ukochani Moi Rodacy wiele powiedzieć (…). Chcę Wam powiedzieć to, co dla każdego z Was mam na sercu: prośbę i wezwanie. Pragnę Wam powiedzieć, że dumny jestem, że we mnie płynie polska krew (…). Przygarniam Was wszystkich, Moi Ukochani, z Rodziny mojej i Was Rodacy Siekierczyny, Mokrej Wsi i całej Polski (…)”.
 
Proboszcz Siekierczyny Kazimierz Matusik wzbogacił spotkanie archiwalnymi zdjęciami i pamiątkami znajdującymi się w kronikach parafialnych. Oczy wszystkich skupione były na wykładowcy, w niejednym oku zakręciła się łza, a w momencie wyświetlania archiwalnych zdjęć, rozpoczynała się dyskusja, kto występuje na fotografiach. Wiele osób rozpoznało swoich bliskich i znajomych z siekierczyńskiej ziemi. Część przybyłych pamiętała jeszcze odwiedziny kardynała w Siekierczynie, jak chociażby słynną wizytę 16.10.1972 r.
 
,,Była godzina 9.00 kiedy Ks. Kardynał Jan Król stanął na ziemi swojego Ojca w Siekierczynie, na placu przed kościołem. Powitał go najpierw przewodniczący Prezydium Rady Narodowej Jan Kubowicz, a następnie przedstawiciele dzieci i rodziców. W imieniu rodziców uczynił to Antoni Borucki, a dzieci Krysia Młynarczyk. To był piękny moment, kiedy w pewnej chwili Ks. Kardynał chwycił Krysię i uniósł ją wysoko w górę…”. W trakcie tego spotkania kardynał mówił: ,,Chcę tylko powiedzieć, że to dla mnie wielki zaszczyt i wielka radość, że tu mogę przemawiać (…). Niech Was Pan Bóg błogosławi, umocni Was i Waszą wiarę, tak, żebyśmy się znowu, daj Boże, mogli spotkać w wieczności przed Panem Bogiem”.
 
Wyjątkowa, podniosła atmosfera towarzyszyła całemu spotkaniu. Po prelekcji jeszcze chwilę toczyły się dyskusje w kuluarach, a ludzie ze wzruszeniem i łezką w oku wspominali miniony czas i tych, którzy odeszli.
 
Wykład odbył się bez żadnego honorarium, za co należy się szczególne uznanie prelegentowi, ks. Łukaszowi Bochenkowi.
 
źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi


Liczba wyświetleń: 257
3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30