PRZYPOMNIENIE O PROCEDURACH ZWIĄZANYCH Z ASF - informacja od PIW w Limanowej

19.03.2021
Zważyszwszy na bezpieczeństwo mieszkańców prosimy o zapoznanie się z informacjami od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Limanowej.

Film instruktażowy dla leśników i myśliwych ukazujący postępowanie prewencyjne w przypadku ASF. Zrealizowano na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w ORWLP w Bedoniu.

Film instruktażowy ukazujący postępowanie prewencyjne w przypadku ASF.

Przypominamy procedury dotyczące znalezienia padłego dzika oraz bioasekuracji.

Występowanie ASF wśród dzików może stanowić zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, z tego powodu powinny być one usuwane ze środowiska.
Ścisłe przestrzeganie tych wytycznych ma na celu zminimalizowanie ryzyka ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyka wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.
W przypadku znalezienia zwłok dzika zabitego w wyniku kolizji drogowych (w pasie drogowym lub w pobliżu), informację taką należy również zgłosić do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.
W związku z kolejnymi ogniskami i przypadkami ASF w Polsce i realnym zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w powiecie limanowskim, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej informuje o konieczności rygorystycznego przestrzegania:
– zasad bioasekuracji gospodarstw utrzymujących świnie
– zasad przeciwepizootycznych podczas polowań na dziki
– obowiązku natychmiastowego telefonicznego zgłaszania do Inspektoratu
a) każdego przypadku zaobserwowania nietypowego zachowania dzika przed odstrzałem,
b) każdego przypadku znalezienia zwłok dzików,
c) każdego przypadku znalezienie porzuconych zwłok świń.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF,
w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.