Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnieży Wyklętych

03.03.2021
1 marca został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” , aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.
W Limanowej główne uroczystości patriotyczne, miały miejsce na cmentarzu parafialnym w Limanowej. Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych Województwa Małopolskiego, Powiatu Limanowskiego, Miast i Gmin Powiatu Limanowskiego, przedstawiciele służb, instytucji, stowarzyszeń oraz oddziałów związku Strzeleckiego Strzelec. Obecny był również por. Tadeusz Dębski syn Wojciecha Dębskiego „Bicza” żołnierza września 1939 r., dowódcy oddziału partyzanckiego „Opór” Batalionów Chłopskich.
 
Apel Pamięci przed kwaterą wojenną odczytał dowódca uroczystości – starszy inspektor Obwodu Małopolska Związku Strzeleckiego „Strzelec” Stanisław Dębski. Następnie modlitwę za za dusze poległych żołnierzy wyklętych odmówił ks. ppłk. Waldemar Rawiński. Na zakończenie uroczystości zgromadzone delegacje złożyły znicze i wiązanki przed tablicą upamiętniającą zamordowanych żołnierzy.Gminę Limanowa reprezentował Jan Skrzekut Wójt Gminy Limanowa, Marek Ziaja Sekretarz Urzędu Gminy oraz Grzegorz Krzak Kierownik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Gminy Limanowa.
Po zakończeniu głównych uroczystości poczty sztandarowe oraz uczestnicy przeszli do Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, gdzie wzięli udział we Mszy Świętej w intencji poległych Żołnierzy Niezłomnych. Podczas Mszy św. wystąpił Chór Męski działający przy Limanowskiej Bazylice.
1 marca w całej Polsce były organizowane liczne wydarzenia upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Ze względu na sytuację epidemiczną wiele z nich zmieniło swoją formułę na wersję on line.
Zachęcamy do obejrzenia montażu słowno - muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Wysokiem, przygotowanego z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. Młodzież została przygotowana przez  Sabinę Myszkę, Marzenę Kasprzyk - Dudek oraz Marcina Stanisza.
https://www.youtube.com/watch?v=ciuKepAszvA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2wAObj2FA_VAjQEyZsjZDHSW6ZwkrhV1wdRrlE6tf3YEVI6-zM5rTrlHg

zdj. Starostwo Powiatowe w Limanowej.


Liczba wyświetleń: 925
2

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne