A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Spotkanie w bibliotece w Pisarzowej z poetką Aleksandrą Dziubanowską

22.02.2021
W trosce o pielęgnowanie i zachowanie języka ojczystego Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi Filia w Pisarzowej po raz kolejny uczestniczyła w akacji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego po to, aby uzmysłowić wszystkim jak ważną rzeczą jest możliwość posługiwania się pięknym językiem ojczystym.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.
Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.
Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.
Dziś na świecie istnieje ponad 6 tysięcy żywych języków, choć w okresie największego zróżnicowania ludzkość używała około 13 tysięcy języków! Między XV a końcem XX wieku wymarła prawie połowa języków świata.
Co więcej, sporo języków rdzennych używanych jest tylko w mowie, nie wykształciły pisma, a co za tym idzie – nie istnieją w oderwaniu od społeczności lokalnej.
Również w Polsce został stworzony Atlas Języków Zagrożonych, który wymienia dziewięć języków zagrożonych wyginięciem: kaszubski, dolnosaksoński, białoruski, poleski, romski, rusiński, słowiński, wilamowski oraz jidysz.
W naszym kraju występuje wiele języków regionalnych i gwarowych, którymi posługują się Polacy. W trosce o zachowanie dziedzictwa kulturowego należy zabiegać i  pielęgnować tak aby nie zanikły, gdyż stanowią w pewnym sensie naszą tożsamość kulturową.
W ubiegłym roku w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego gościliśmy w Starej Wsi trzy Panie, rodowite góralki, które zaprezentowały czystą góralską gwarę i pochwaliły się swoimi utworami poetyckimi. W tym roku nasze zaproszenie przyjęła poetka Aleksandra Dzubanowska z Męciny, którą gościliśmy również w 2016 roku na spotkaniu autorskim w bibliotece w Męcinie.  Poezja dla Aleksandry jest „lekarstwem dla duszy”, a jej wiersze to „cichy przyjaciel” nie tylko dla tego, który je pisze ale i dla tego kto jest ich odbiorcą.

Link do relacji ze spotkania: 
https://youtu.be/thOpgltcvb0


Liczba wyświetleń: 74
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30