Pulsoksymetry dla gminnych straży pożarnych

08.12.2020
Do  wszystkich ośmiu jednostek OSP z terenu gminy Limanowa trafią zakupione przez Wójta Gminy Limanowa Jana Skrzekuta pulsoksymetry napalcowe. Urządzenia do pomiaru saturacji krwi zasilą Zestawy Ratownictwa Medycznego zawarte w torbie PSP R 1, które są na wyposażeniu każdej jednostki.

Strażacy z gminnych jednostek OSP tj. OSP Kisielówka, OSP Nowe Rybie, OSP Męcina, OSP Pisarzowa, OSP Rupniów, OSP Siekierczyna, OSP Stara Wieś oraz OSP Wysokie posiadają odpowiednie wyszkolenie oraz uprawnienia do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym. Wzrasta przez bezpieczeństwo mieszkańców, gdyż to druhowie docierają pierwsi na miejsce zdarzenia.

Zakupione na potrzeby działań ratowniczych strażaków pulsoksymetry zarejestrowane są w Urzędzie Rejestracji Leków i Wyrobów Medycznych co daje gwarancję, że wskazany pomiar pulsu i saturacji krwi wykonany będzie z jak największą dokładnością, dzięki czemu udzielenie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy będzie bardziej skuteczne. Pulsoksymetry dodatkowo pozwalają również  zmierzyć wartość pulsu czyli ilość uderzeń serca na minutę. Dzięki urządzeniu można więc stwierdzić w jaki sposób pracuje układ oddechowy i układ krwionośny pacjenta.