A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

"Łososińskie kapliczki" - wirtualna wystawa plastyczna dzieci z ZS-P nr 4 w Limanowej

22.12.2020
Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy prac plastycznych wykonanych przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 im. Jana z Kęt w Limanowej. Ekspozycja powstała w ramach Programu edukacyjno-naukowego pn. „Kaplice, kapliczki i krzyże przydrożne w krajobrazie kulturowym parafii pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej”, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Mała architektura sakralna: kapliczki szafkowe, słupowe, figury i krzyże, licznie występujące na terenie parafii pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej, stały się inspiracją dla przygotowanej wystawy. Przedstawia ona niezwykłe prace uczennic i uczniów: Juli Banach, Lidii Golonki, Magdaleny Golonki, Łucji Guzik, Martyny Leśniak, Szymona Banacha, Korneliusza Szewczyka, Przemysława Kasińskiego, Franciszka Zelka uczęszczających do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Św. Jana z Kęt w Limanowej. Powstały one na zajęciach prowadzonych w szkole pod kierunkiem nauczycieli Anny Chełmeckiej i Jolanty Pawlik. Przygotowane zostały w różnych technikach ukazują piękno, wiarę i miłość zapisane w tych niewielkich obiektach.Na wystawie można również obejrzeć niezwykłe prace dwóch wspaniałych artystów, którzy zgodzili się użyczyć swoje dzieła tj. Marka Szafrańskiego z Laskowej oraz Anny Miszalskiej –Gąsienicy z Warszawy. Tym samym ekspozycja łączy we wspólnym dziele artystycznym dwa pokolenia: młodych adeptów tej sztuki oraz ich bardziej doświadczonych kolegów. Wszystkie prace, tworzone były z potrzeby serca i powstały „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.Pracom artystów towarzyszy piękna poezja tematycznie związana z tym niewielkim, niejednokrotnie subtelnym dziełom sztuki poświęconym Bogu. Autorami wyjątkowych wierszy są: Katarzyna Wasilewska, Wiesława Waliszewska, Józef Bieniecki, Wacław Hajduga, Zygmunt Marek Miszczak, Wojciech Majkowski, Ryszard Mierzejewski, Emil Zgadłowicz i Jan Zmork oraz miejscowy akcent - Janusz Guzik, który poświecił swój wiersz Łososińskiemu Frasobliwemu.


https://www.facebook.com/%C5%81ososi%C5%84skie-kapliczki-103249848131660
 
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa powstała  również wirtualna wystawa historyczna zatytułowana „Moja droga … Radomyśl - Krościenko - Nowy Targ - Łososina Górna na temat Jana Trybulca (1842-1896).

Ekspozycja przybliża  sylwetkę niezwykle zasłużonej postaci: notariusza i działacza społecznego, którego droga życiowa i zawodowa związana była z kilkoma miejscowościami w tym m.in. Krościenkiem nad Dunajcem czy Nowym Targiem i Zakopanem. Jego zasługi dla społeczności tych miast były znaczące, a dziś jest on niemal zupełnie zapomniany. Spoczywa na niewielkim starym cmentarzu w Łososinie Górnej z dala zarówno od swoich rodzinnych stron jak i miejsc związanych z jego działalnością społeczną i zawodową.
 


Liczba wyświetleń: 136
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30