Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

5 milionów złotych dla gminy Limanowa na kanalizację w Sowlinach

09.12.2020
W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina Limanowa otrzymała kwotę w wysokości 5 milionów złotych na zadanie związane z budową sieci kanalizacyjnej w Sowlinach. Jest to bezzwrotna pomoc finansowa, która pochodzi z funduszu COVID-19.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Gminy powiatu limanowskiego ze środków Funduszu w ramach drugiego naboru  otrzymają kwotę ponad 21 milionów złotych.

Do drugiego naboru w ramach Funduszu Wójt Gminy Limanowa wybrał budowę kanalizacji sanitarnej w Sowlinach biorąc pod uwagę, że ilość przyznanych środków będzie zależna od wpasowania się w obowiązujące kryteria m.in. takie jak kompleksowość planowanej  inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienia zasad zrównoważonego rozwoju, liczby osób, które skorzystają z inwestycji oraz jej wpływu na zapobieganie klęskom żywiołowym, a także kosztów zadania w stosunku do planowanych dochodów samorządu.
O trudności dokonanego wyboru może świadczyć bardzo wysoka kwota jaką na to zadanie udało się pozyskać.

Przed rozpoczęciem prac Wójt zleci przygotowanie koncepcji i projektu umożliwiającego rezygnację z zaprojektowanej dużej pompowni ścieków (przy granicy miasta i gminy) i poprowadzenie głównego kolektora grawitacyjnie w końcowym jego odcinku. Jeśli uda się wprowadzić planowana zmianę cały projekt będzie można wykonać znacznie oszczędniej i trwalej.
Zadanie zaplanowano do realizacji w okresie od września 2021 r. do grudnia 2022 r.  Przedsięwzięcie przewiduje budowę około 25 km sieci kanalizacji sanitarnej, która obsługiwać będzie ok. 200 budynków. Inwestycja obejmie miejscowości: Sowliny, Łososina Górna, Młynne i Limanowa. Budowana sieć kanalizacyjna zostanie włączona do oczyszczalni ścieków w Młynnem.

Jako przedstawiciel samorządu jestem bardzo wdzięczny za utworzenie Funduszu wspierającego tak ważne dla mieszkańców  inwestycje lokalne. Składam podziękowania za przyznane środki wszystkim, którzy się do tego przyczynili - mówi Wójt Gminy Jan Skrzekut.  
 


Liczba wyświetleń: 1310
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne