Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Rozstrzygnięcie konkursu literacko plastycznego w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

19.10.2020
W piątek 16 października w Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu literacko-plastycznego: ,,100. Rocznica urodzin Karola Wojtyły. Kim był i jest dla mnie Jan Paweł II i Jego związki z Ziemią Limanowską”. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią konronawirusa, ogłoszenie laureatów odbyło się on-line: https://www.youtube.com/watch?v=UXR-gacTifE&feature=emb_logo
 
Data rozstrzygnięcia konkursu nie była przypadkowa. To właśnie 16 października, 42 lata temu, Jan Paweł II wybrany został na Stolicę Piotrową. Dla mnie i wielu Polaków to ogromna duma i radość, że dane nam było żyć i dorastać w czasie pełnienia posługi kapłańskiej, biskupiej oraz pontyfikatu naszego wybitnego rodaka Jana Pawła II – podkreślał dyrektor biblioteki Jacenty Musiał. Papież w czasie swego pontyfikatu ogromnie oddziaływał na wiernych, szczególnie na młode pokolenia pokazując wartość i obraz życia opartego na ideałach i bożych przykazaniach. Ważne abyśmy my, Limanowianie i Polacy potrafili czerpać z tej nauki właściwe wzorce godne do naśladowania.
Wójt gminy Limanowa Jan Skrzekut podziękował wszystkim za udział w konkursie i docenił wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac.Łącznie zgłoszonych zostało 58 prac.
Limanowianie są bardzo emocjonalnie związani z Papieżem. Nadesłane prace ukazywały związki i przywiązanie do Jana Pawła II. Celem konkursu było uwrażliwienie na działalność Karola Wojtyły - księdza, kardynała, biskupa, papieża oraz troska o spuściznę dziejową i wartości jakie pozostawił nasz wielki Rodak. Konkurs akcentował postać Jana Pawła II, zatroskanego o szerzenie wiary, miłości i patriotyzmu, troski o Małą Ojczyznę i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Prace artystyczne to była niesamowita plejada barw. Urzekały dziecięcym spojrzeniem na Papieża. Przedstawiały charakterystyczne elementy limanowskiego krajobrazu, jak np.: limanowska Bazylika. W literackich utworach przebijała się wartość spuścizny, którą zostawił po sobie nasz Święty. Nie brakło także nawiązania do miejsc, które Karol Wojtyła jako kapłan, kardynał, a w końcu Papież, odwiedzał na Limanowszczyźnie.

KONKURS LITERACKI
Prace w konkursie literackim oceniała komisja w składzie: Marek Dudek – prezes Limanowskiego Klubu Literackiego, Karol Wojtas – historyk, regionalista oraz Józef Budacz – redaktor TV28.
Do konkursu zgłoszono 18 prac.
W kategorii młodzież szkół podstawowych nagrodzone zostały następujące osoby:
Miejsce pierwsze: Amelia Banach: Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie;
Miejsce drugie: Julia Smoter: Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie;
Miejsce trzecie: Martyna Halota - Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie;
Wyróżnienia:
Paweł Załubski - Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce;
Małgorzata Tokarczyk - Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce;
Kamila Dara - Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce;
Julka Folwarska – Biblioteka Publiczna w Męcinie


KONKURS PLASTYCZNY
W konkursie plastycznym w kategorii szkół podstawowych zgłoszonych zostało 40 prac w dwóch kategoriach wiekowych;
38 prac w kategorii szkół podstawowych, natomiast w kategorii szkół średnich - 2 prace.
Prace oceniała komisja w składzie:
Anna Rosiek, artysta, plastyk, Marta Sobczak – Piętoń, artysta, plastyk, Jolanta Biedroń, artysta, plastyk.Narodzone zostały następujące osoby:
Miejsce pierwsze: Jan Król - Stara Wieś Świetlica przy Szkole Podstawowej Nr 1
Miejsce drugie: Patryk Bednarczyk - Szkoła Podstawowa im. Wł. Reymonta w Pasierbcu
Miejsce trzecie: Natalia Duchnik - Szkoła Podstawowa im. Wł. Reymonta w Pasierbcu
Przyznano następujące wyróżnienia w kat. I
Miejsce pierwsze: Antoni Nitkowski - Świetlica przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Stara Wieś
Miejsce drugie: Kinga Białon – Biblioteka w Rupniowie, Szkoła Podstawowa
Miejsce trzecie: Oliwia Turakiewicz - Biblioteka w Rupniowie, Szkoła Podstawowa
W kat. II
Emilia Kucharczyk – Biblioteka w Rupniowie, I LO Limanowa im. Wł. Orkana
Aleksandra Rosiek - Biblioteka Publiczna w Męcinie

Laureaci otrzymają nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy dyplomy i drobne upominki za udział. Nagrody i dyplomy będą do odbioru w bibliotekach i szkołach.
 
Na podsumowanie wójt, dyrektor biblioteki, oraz Małorzata Cięciel i Krystyna Trzupek przeczytali nagrodzone utwory w konkursie literackim. W jednej z nadesłanych prac, mała Julia pisze „Mam niecałe 12 lat i nie miałam zaszczytu poznać tego wyjątkowego człowieka, ale w ciągu krótkiego czasu dowiedziałam się wielu rzeczy o Janie Pawle II”. Jan Paweł II został 262 papieżem, pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra, który nie był Włochem.
 
„Ma dopiero 58 lat, ale to nie powinno być przeszkodą, przeciwnie – wiele zyskałby na tym Kościół” – tak arcybiskup Wiednia kardynał Franz Kening przedstawił kandydaturę Polaka na konklawe. Rzeczywiście wiek nie był przeszkodą, a prorocze słowa kardynała potwierdziły, że w ósmym głosowaniu nasz wybitny rodak Słowianin został papieżem. Wynik wyboru ogłoszono o godz. 18.44. Od razu został ulubieńcem Włochów. Po raz pierwszy jako papież mówił w języku włoskim i z ogromną pokorą zwrócił się do Rzymian „Jeśli źle mówię w waszym i naszym języku – to mnie poprawcie”. Słowa te spotkały się z ciepłym przyjęciem i tak było zawsze gdy zwracał się do wiernym zgromadzonych na Placu św. Piotra. Po 42 latach mogę z całą pewnością powiedzieć, jak ogromny wpływ wywarł na mnie i na Polskę, Europę i świat nasz wybitny rodak.


Liczba wyświetleń: 983
6

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne