Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Pasowanie na Czytelnika w bibliotece w Starej Wsi

12.10.2020
W ostatnich dniach Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi czynnie włączyła się w akcję Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, połączoną z Pasowaniem na Czytelnika.

XIX Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest on skierowany głównie do najmłodszych czytelników, wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za wcześnie aby rozpocząć przygodę z książką. W związku z tym świętem Gminne Biblioteki zorganizowały głośne czytanie w swoich progach, które było połączone z pasowaniem najmłodszych na Czytelnika.

I tak, w progi Biblioteki Publicznej w Pisarzowej zawitała I klasa ze Szkoły Podstawowej im. J. Górszczyka w Pisarzowej wraz z pracującą tam nauczycielką i bibliotekarką Haliną Ryś. Przybyli, na wstępie obejrzeli wystawę pt.: „Czescy i czechosłowaccy twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej”, wypożyczonej dzięki współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie Wystawa przedstawia przekrój najbardziej znanych czeskich oraz czechosłowackich autorów XX wieku, klasyków bajki autorskiej lub poezji dziecięcej, którzy znajdują się w czeskich czytankach, bibliotekach oraz biblioteczkach domowych. Dzieci zobaczyły ilustracje do najpopularniejszych czeskich bajek i usłyszały kilka z nich. Nie mogło zabraknąć także głośnego czytania wierszy naszych, polskich mistrzów pióra. Uczniowie wspólnie z czytającymi: dyrektorem biblioteki  szukali okularów pana Hilarego a  Marią i Krystyną Trzupek słuchali ptasiego radia.Gwoździem programu był występ Katarzyny Koniecznej, aktorki i śpiewaczki operowej z Męciny, która zaprezentowała utwory Brzechwy i Tuwima. Męcinianka zachwyciła najmłodszych żywą interpretacją utworów. Dla dzieci zostały też przygotowane zagadki dotyczące postaci z najbardziej znanych bajek i baśni. Dzień ten był ważny dla uczniów jeszcze z jednego powodu. W tym dniu bowiem, odbyło się ich uroczyste pasowanie na Czytelnika miejscowej książnicy. Obrzędu pasowania, poprzez dotknięcie ramienia książką, dokonała Maria Trzupek, instruktor do spraw realizacji zadań powiatowej biblioteki w Limanowej. Każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy Dyplom Pasowania oraz upominek.

Równie uroczyście było w Bibliotece Publicznej w Starej Wsi, która gościła I klasę miejscowej Szkoły Podstawowej w Starej Wsi I. Bibliotekarka Lidia Piegza zaprezentowała ofertę biblioteczną przybyłym pokazując bogaty księgozbiór bajek. Następnie wszystkie dzieci wspólnie z nauczycielami Pauliną Wardęgą i Małgorzata Florek zapoznały się z obwoźną wystawą „Czescy i czechosłowaccy twórcy literatury dziecięcej  i młodzieżowej”. Bajki naszym uczestnikom czytali Maria Trzupek Instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, dyrektor biblioteki, Lidia Piegza oraz nauczycielka Paulina Wygoda. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w quizie, gdzie bez problemów odgadywały bohaterów polskich bajek. Głównym momentem uroczystości było pasowanie na czytelnika dokonywane przez Marię Trzupek. Książkę położona na ramieniu dziecka i wypowiedziana rota ślubowania na długo pozostanie w pamięci dzieci.  
Podobnie było w bibliotece w bibliotece w Kaninie, gdzie w ramach akcji w poczet Czytelników biblioteki szkolnej i gminnej zostali przyjęci uczniowie klasy pierwszej. Obrzędu pasowania dokonała Pani Dyrektor Halina Śmierciak, każdy z uczniów otrzymał również pamiątkowy Dyplom Pasowania oraz drobny upominek. Na spotkaniu obecna była również wychowawczyni klasy Pani Renata Lis oraz Małgorzata Cięciel pracująca w bibliotece publicznej w Kaninie. Na deser dzieci wysłuchały kilku utworów Danuty Wawiłow oraz rozwiązywały zagadki z detektywem Pozytywką kolejną.
Tak jak i w bibliotekach poprzednich Gminna Biblioteka w Siekierczynie we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 im Zygmunta Krasińskiego zorganizowała spotkanie z najmłodszymi uczniami. Bajki małym gościom czytały Pani Edyta Chudy z biblioteki szkolnej oraz Małgorzata Cięciel z GBP Siekierczyna. Następnie dzieci bardzo aktywnie brały udział w quizie dot. przeczytanych bajek za co otrzymały w nagrodę  „małe co nie co”. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. 

Biblioteka w Nowym Rybiu natomiast gościła uczniów klasy III Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu wraz z wychowawczynią Panią Agatą Jaworską. Dzieci po oglądnięciu wystawy na temat czeskich bajek, wysłuchały przygód Bolka i Lolka, Reksia oraz historii Czerwonego Kapturka. Do magicznego świata naszych rodzimych bajek uczniów zabrali Pani Anna Ślusarczyk, Renata Młyńska, Małgorzata Cięciel oraz dyrektor naszej biblioteki. W spotkaniu brała udział również Pani Bogusia Stanisławczyk, która przygotowała dla dzieci słodką niespodziankę.
O zaletach czytania nie trzeba nikogo przekonywać.Dyrektor biblioteki podczas uroczystości pasowania podkreślał, jak bardzo ważną rzeczą jest czytanie minimum 20 minut dziennie dzieciom bajek i innych utworów literackich przez rodziców i najbliższych. Czytanie na głos stymuluje pamięć, nawiązywana jest bezpośrednia relacja  co w dużym stopniu przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka. Obcowanie ze słowem pisanym pobudza wyobraźnię, uczy kreatywności, ortografii, empatii, wrażliwości na innych. Jest cudowną receptą na nudę, wprowadza w całkiem nowy świat. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny oraz jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych.

Wierzymy, iż wizyta w naszych bibliotekach, zachęci najmłodszych do odwiedzania ich systematycznie i korzystania z ich bogatych zbiorów.
Wszystk wydarzenia zostały zorganizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego i wszelkimi zalecenia


Liczba wyświetleń: 1333
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne