A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Kampania edukacyjna NFZ - Świadomy pacjent – Skuteczna terapia

23.10.2020
Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje o kampanii edukacyjnej „Świadomy pacjent – skuteczna terapia", realizowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Lekarską i Naczelną Izbą Aptekarską. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem przyjmowania przez pacjentów zbyt dużej ilości leków. Hasło programu brzmi: „Nie igraj z lekami. W grę wchodzi Twoje zdrowie!"
 
Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Jest niebezpieczne dla każdego, a szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy niewydolnością krążenia.
Wielolekowość jest często konieczna w terapiach leczniczych, jednak aby była bezpieczna, powinna przebiegać pod kontrolą lekarską i w konsultacji z farmaceutą. 
W okresie pandemii koronawirusa wzrasta ryzyko przyjmowania zwiększonej ilości medykamentów, w tym leków bez recepty i suplementów. Obawy pacjentów o własne zdrowie rosną, dlatego masowo sięgają po środki o deklarowanych właściwościach uodparniających.

 
Materiały dot. omawianego problemu zamieszczone są na stronie Akademii NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/polipragmazja/ oraz w załączonym poniżej wydawnictwie, poświęconym bezpiecznemu i odpowiedzialnemu zażywaniu leków. Znaleść tam można odpowiedzi m.in. na pytania: Na co należy zwrócić uwagę stosując jednocześnie wiele różnych leków? Jak przyjmować leki i jak je przechowywać? Jak nie narażać zdrowia na negatywne interakcje leków z suplementami, z żywnością czy ziołami?
 
W przypadku pytań dotyczących kampanii bądź naszej działalności, jak również chęci podjęcia współpracy serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego: [email protected] lub telefonicznego:
12 29 88 152, 12 29 88 133, 12 29 88 122.
 
 

Zespół Profilaktyki Zdrowotnej
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ


Liczba wyświetleń: 117
1

Pliki do pobrania

1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30