Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Złoty Jubileusz świętował Zespół CONSONANS

19.09.2020
17 września Złoty Jubileusz obchodził Zespół Muzyczny "Consonans” działający przy Zespole Szkół Nr 1 w Limanowej. W świętowaniu Jubileuszu Zespołu wzięli udział byli i obecni jego członkowie, a życzenia kierownictwu i członkom zespołu złożyli lokalni samorządowcy m.in. Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut.

Uroczystość zainaugurowała Msza Św. w intencji członków oraz sympatyków zespołu w Kościele Parafialnym pw. Św. Stanisława Kostki w Limanowej – Sowlinach, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Biskup Mirosław Gucwa – biskup diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. W czasie homilii biskup podkreślał znaczenie muzyki i śpiewu w kontekście duchowego rozwoju człowieka, odwołując się do swoich doświadczeń z pracy misyjnej. Przywołał również postać założyciela zespołu prof. Ludwika Mordarskiego oraz podkreślił wpływ Consonansu na rozwój muzyki w Mieście Limanowa, Powiecie Limanowskim i całym Województwie Małopolskim.Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali katechetycznej na parterze kościoła. Najpierw wszyscy wysłuchali koncertu dr Jadwigi Postrożnej, a następnie gości przywitał prowadzący uroczystość Wiesław Dutka.
Wraz z Wójtem Gminy Limanowa Janem Skrzekutem z życzeniami z okazji Jubileuszu Zespołu przybyli: Poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska, Radny Województwa Małopolskiego i Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego Wojciech Włodarczyk, Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz, Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek oraz Wójt Gminy Łukowica Bogdan Łuczkowski.Krótki rys historyczny przybliżył kierownik Zespołu Leszek Mordarski, wymieniając sukcesy oraz liczne osiągnięcia "Consonansu" w jego półwiecznej działalności, a Joanna Rudek dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 podkreśliła ogromną rolę jaką Zespół na przestrzeni lat odgrywał w kształtowaniu się muzycznych pasji i postaw uczniów szkoły.

Podczas spotkania nie brakowało wzruszeń, muzyki, podziękowań oraz wspomnień, którymi dzielili się byli członkowie zespołu i jego długoletni kierownik – Ludwik Mordarski.

 
 
Ważnym elementem uroczystości było wręczenie najbardziej zasłużonym medali i odznaczeń.
  • od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego medal Zasłużony Kulturze „GLORIA ARTIS” (Chwała Sztuce)
  • od Zarządu Powiatu Limanowskiego statuetkę „Za zasługi dla Powiatu Limanowskiego”
  • od Rady Miasta Limanowa wyróżnienie „Za zasługi dla Miasta Limanowa”
Indywidualnie:
  • od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego medal „Za zasługi dla Kultury Polskiej” otrzymali dr Jadwiga Postrożna oraz dr hab Józef Szymon Wroński,
  • od Prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymał Leszek Mordarski,
  • Medal Polonia Minor od Marszałka Województwa Małopolskiego otrzymali: Bogdan Drzyzga, Wiesław Dutka, Urszula Matusik, Lucyna Pajor, Joanna Rudek, Andrzej Stanisz oraz Halina i Artur Zapałowie
 
Bogata historia Zespołu Consonans rozpoczęła się w 1970 roku w Limanowej, w którym z inicjatywy ówczesnego dyrektora Liceum Ekonomicznego prof. Adama Biedronia powstał w obecnym Zespole Szkół Nr 1 instrumentalno – wokalny noszący nazwę “Decybele”. Był to kwartet instrumentalny – z czasem rozwinięty o chórek żeński. Założycielem grupy był nauczyciel muzyki prof. Ludwik Mordarski. Pierwszymi jego członkami „Decybeli” byli: Bolesław Biedroń, Stanisław Golonka, Bogdan Wielkiewicz, Leszek Mordarski, Bożena Kudynowska, Sabina Dyrek, Zofia Ryś, Maria Leśniak i Maria Stanisz,  do których po roku dołączyli bracia – Andrzej i Wojciech Stanisz oraz Władysław Szewczyk. W 1975 r. zespołu zmienił nazwę na “Consonans”, pod która działa do dziś. Z biegiem czasu brzmienie Consonansu zmieniało się, w miarę wprowadzania nowych instrumentów. Dziś, oprócz najpopularniejszego gitarowego składu, można usłyszeć zestaw akustyczny, mini big-band czy regionalna kapelę lachów limanowskich. Od 1989 roku “Consonans” jest pod opieką nauczyciela muzyki i wiedzy o kulturze mgr Leszka Mordarskiego – jednego z pierwszych jego członków, syna założyciela grupy. Warto Podkreślić, że obecnie działający w Zespole Szkól Nr 1 zespół instrumentalno – wokalny “Consonans” jest w kolejności czwartym po orkiestrze “Echo Podhala”, Chórze Kościelnym i Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca “Limanowianie”, zespołem funkcjonującym nieprzerwanie od 1970 roku na terenie miasta Limanowa.

 
 
/źródło: powiat limanowski
fot.: A. Niezabitowska, W. Rusin/

Liczba wyświetleń: 1451
6

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne