Wystawa „Czescy i czechosłowaccy twórcy literatury dziecięcej" w bibliotece w Nowym Rybiu

25.09.2020
24 września w bibliotece w Nowym Rybiu odbył się wernisaż wystawy pt. „Czescy i czechosłowaccy twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej” połączony z czytaniem polskiej literatury dziecięcej. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu wraz z wychowawczynią Agatą Jaworską.

Na początku spotkania dzieci zapoznały się z wystawą, która w bardzo ciekawy sposób przedstawia przekrój najbardziej znanych czeskich oraz czechosłowackich autorów XX wieku, klasyków bajki autorskiej oraz poezji dziecięcej, którzy znajdują się w czeskich czytankach, bibliotekach oraz biblioteczkach domowych. Wystawa przygotowana została pod patronatem Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie. Następnie dzieci wysłuchały przygód Bolka i Lolka, Reksia oraz historii Czerwonego Kapturka. Szukały również wspólnie z Panem Hilarym jego okularów oraz były na balu z Kopciuszkiem i jego siostrami. Do magicznego świata naszych rodzimych bajek uczniów zabrali Anna Ślusarczyk, Renata Młyńska, Małgorzata Cięciel oraz Dyrektor biblioteki Jacenty Musiał. W spotkaniu brała udział również bibliotekarka Bogusia Stanisławczyk, która przygotowała dla dzieci słodką niespodziankę.

O zaletach czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Obcowanie ze słowem pisanym pobudza wyobraźnię, uczy kreatywności, ortografii, empatii, wrażliwości na innych. Jest cudowną receptą na nudę, wprowadza w całkiem nowy świat. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny oraz jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych. Czwartkowe spotkanie było niejako wstępem do Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który będzie miał miejsce w najbliższy wtorek 29 września.

GPB w Starej Wsi