A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

W Mordarce - na Cieniawie upamiętniono tragiczne wydarzenia sprzed 81 lat

14.09.2020
W sobotę 12 września w Mordarce „Na Cieniawie” upamiętniono  81 rocznicę mordu popełnionego przez Niemców na 12 obywatelach Limanowej. Przy pomniku upamiętniającym miejsce zbrodni zapalono znicze i złożono kwiaty wspominając wydarzenia jakie miały miejsce 7 września 1939 roku.

W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, Kierownik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Gminy Limanowa Grzegorz Krzak, radny Gminy Limanowa Adam Ryś, przedstawiciel Sądeckiego Sztetla  i Sądeckiej Biblioteki Miejskiej Artur Franczak oraz  członkowie rodzin, które udostępniły Gminie Limanowa  teren pod obelisk - były radny miasta Limanowa Mieczysław Sukiennik i Adam Stokłosa, a także limanowski historyk Karol Wojtas.
 
7 września 1939 roku w kamieniołomie w Mordarce Niemcy rozstrzelali 12 żydowskich obywateli Limanowej -  zamożnych rzemieślników i kupców, a wśród nich mistrza kominiarskiego Jana Semika, który po ucieczce władz miejskich, pełnił obowiązki burmistrza Limanowej. Ujął się on za aresztowanymi i bitymi przez żołnierzy niemieckich Żydami, przez co wraz z nimi został rozstrzelany.

Po 81 latach które upłynęły od tragicznych wydarzeń, dzięki dokumentowi udostępnionemu przez IPN znane są nazwiska wszystkich ofiar tej egzekucji.


 
 
/fotografia dokumentu z IPN/

Liczba wyświetleń: 442
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30