Narodowe Czytanie ''Balladyny'' w Szkole Podstawowej w Pasierbcu

24.09.2020
11 i 15 września 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Pasierbcu  odbyła się IX edycja akcji ,,Narodowe Czytanie". Jest to akcja odbywająca się corocznie pod patronatem Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku przez uczniów czytana była ,,Balladyna" Juliusza Słowackiego. W akcję zaangażowały się klasy VII oraz klasa VI, pod czujnym okiem nauczycielki j. polskiego Alicji Wąsowicz oraz bibliotekarek: Bogumiły Wielek i Urszuli Nowak.

W tych dniach uczniowie wraz z nauczycielkami zebrali się przed budynkiem szkoły, w otoczeniu zieleni. Taka sceneria dodawała realizmu przedstawianym wydarzeniom. Na murawie zostały położone trzy pnie, nie zabrakło też świeżych malin. Uczennice odgrywające role Aliny i Balladyny były ubrane stosownie do czytanych ról ( wianki z polnych kwiatów, przewiewne sukienki), a uczeń odgrywający pustelnika miał specjalną charakteryzację (broda i strój). Kiedy wszystko zostało przygotowane, odczytano krótki list Prezydenta Andrzeja Dudy.

Następnie rozpoczęło  się czytanie dramatu. Dekoracje, stroje i liczne rekwizyty zgromadzone przez uczestników pozwoliły jeszcze lepiej przekazać treści zawarte w utworze. Aktorzy występujący w poszczególnych scenach zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Tegoroczna akcja ''Narodowe Czytanie'', choć odbyła się w węższym gronie niż zwykle, była wyjątkowa i na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

SP Pasierbiec