Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

"Wokół chleba" - część druga Warsztatów Artystycznych "Czerwone Korale"

10.08.2020
W sobotę 8 sierpnia odbyła się druga część projektu „Wokół chleba", realizowanego przez Warsztaty Artystyczne "Czerwone Korale" z Pisarzowej. W przedsięwzięciu gościnnie wzięli również udział członkowie Zespołu "Kijom Worci" z Pisarzowej.


 
Podczas drugiej części projektu młócono zboże cepami, zarabiano w dzieży ciasto na chleb i podpłomyki, robiono ser i pieczono drożdżowe buchty. Kiedy chleb się upiekł uczestnicy zajęć wspólnie smakowali wypieki.
Dlaczego chleb - skoro to tylko woda, mąka i zaczyn - stał się  tematem projektu ? - jak mówi Małgorzata Górka pomysłodawczyni  przedsięwzięcia, na co dzień prowadząca Warsztaty Artystyczne "Czerwone Korale" - ...w dawnej Galicji chleba nie kupowało się w sklepie, jak obecnie. Był on produktem bardzo ciężkiej pracy wielu, wielu ludzi. Niewielkie poletka, które posiadali rolnicy, wymuszały wielką staranność, żeby dały jak najwyższe plony, szanowało się każdy kłos, bo ziarna musiało wystarczyć nie tylko na mąkę czy kaszę, ale część musiała posłużyć jako ziarno siewne w następnym roku. Kiedy zboże rosło, rolnikom nieustannie towarzyszyła obawa przed gradem, mokrym rokiem czy zniszczeniem zasiewów przez zwierzęta leśne. Często na tzw. "przednówku" niestety brakowało mąki na chleb i kaszę i ludzie cierpieli głód.- Zanim przyszło  do samego pieczenia, ktoś musiał wybudować dobry piec, zrobić i to ręcznie mnóstwo narzędzi i naczyń, najczęściej drewnianych: wystrugać dzieże, zrobić przetaki, upleść koszyki do rośnięcia bochenków, zrobić łopatę do pieca, przygotować suche polana do palenia. Samo wyrabianie ciasta również wymagało ciężkiej, ręcznej pracy. Pieczenie chleba to był rytuał, czynność celebrowana niemal jak święto, a umiejętności mistrzowskiego wypieku dziewczęta uczyły się od swoich babek i matek od dziecka. Czas rośnięcia, pieczenia, temperatura wewnątrz pieca chlebowego - ta wiedza wymagała lat obserwacji i praktyki. Gospodynie miały również swoje sposoby na zachowanie świeżości chleba przez długi czas (dodawały mielonych, gotowanych ziemniaków czy serwatki do ciasta), i wzbogacenia jego smaku (posypywały bochenki ziarnami czarnuszki czy kminku) - mówiła do uczestników projektu Małgorzata Górka.
Nic więc dziwnego jak dodaje Pani Małgorzata, że z chlebem związanych jest tyle wierzeń, przysłów a nawet czynności, pełnych przeświadczenia o magicznej mocy chleba: wodą, którą obmywało się bochenki, smarowano dziewczęce policzki dla zdrowych rumieńców i urody, przed krojeniem chleb żegnało się znakiem krzyża, upuszczony na ziemię podnosiło się i całowano z szacunkiem, a dzielenie się chlebem było symbolem miłości.


 


Przypomnijmy, projekt „Wokół chleba” realizowany przez Warsztaty Artystyczne „Czerwone Korale” z Pisarzowej to zajęcia edukacyjno - manualne skierowanie do dzieci i młodzieży, którego tematyką są dawne zwyczaje i obrzędy. Jest to niecodzienna lekcja tradycji i historii oraz wspaniała okazja do wspólnej zabawy, podczas wakacyjnego wypoczynku.


Filmik z drugiej części zajęć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=A620yunpbhM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3uP7k8Rh5C87sQUNb_yYniL9hEHHlKN9GsSetq3DV1xxgfQ0415vyPuvc


Liczba wyświetleń: 1709
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne