Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Projekt "Wszystko w twoich rękach" - święto Matki Boskiej Zielnej

18.08.2020
15 sierpnia odbyło się ostatnie spotkanie Warsztatów Artystycznych "Czerwone Korale" z Pisarzowej realizowane w ramach projektu "Wszystko w twoich rękach", współfinansowanego przez Zarząd Powiatu Limanowskiego. Tematem zajęć było święto Matki Boskiej Zielnej i związany z nim zwyczaj robienia i święcenia bukietów, w naszym regionie zwanych ociepkami.
 
15 sierpnia, święto Matki Boskiej Zielnej to był i jest wyjątkowy dzień w życiu ludzi związanych z naturą, z rolą, a więc i w życiu mieszkańców z naszego regionu. Gospodynie dbały nie tylko o to, żeby bukiet był kolorowy od kwiatów, ale żeby zawierał możliwie dużo roślin leczniczych. Całości dopełniały zboża z dopiero co ukończonych żniw, a centralne miejsce zajmowało nabite na patyk jabłko.

Podstawową rolą ziół, wykorzystywaną przez dawnych mieszkańców galicyjskiej wsi, była ich moc lecznicza i w zasadzie cała medycyna ludowa opierała się na tych właściwościach. Ponadto były one cennym uzupełnieniem ubogiej kuchni galicyjskiej: szczaw, lebioda, pokrzywa, barszcz zwyczajny, dziko rosnące przyprawy i owoce gościły na stołach od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, a suszone- również w zimie.  Zioła i kwiaty nie tylko leczyły, karmiły, zdobiły domy, stoły, ale były również inspiracją do zdobienia strojów; u Lachów limanowskich motywy kwiatów, ziół i zbóż były wszechobecne i bardzo realistyczne. Naturalna medycyna wraca do łask, zioła również, a my, dzięki takim warsztatom nie tylko kultywujemy tradycję robienia ociepek, ale poznajmy również lecznicze właściwości ziół - mówi opiekunka "Czerwonych Korali" Małgorzata Górka. 

 Przypomnijmy,  projekt „Wszystko w twoich rękach” to zajęcia edukacyjno - manualne skierowanie do dzieci i młodzieży realizowane przez  Warsztaty Artystyczne „Czerwone Korale” z Pisarzowej, przy wsparciu finansowym Zarządu Powiatu Limanowskiego. To piękna lekcja tradycji i historii, która możliwa była dzięki wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy, Pań Seniorek, członków Zespołu "Kijom Worci" oraz Rodziców, za co inicjatorzy przedsięwzięcia składają serdeczne podziękowania.
 


Liczba wyświetleń: 1836
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne