Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Emigracyjne ścieżki Limanowian na przełomie XIX i XX wieku – wykład w bibliotece w Starej Wsi

30.08.2020
Zgodnie z harmonogramem wakacyjnym biblioteki, 27 sierpnia (czwartek) 2020 r. o godz.17:00 miał odbyć się wykład dr Tomasza Jacka Lisa pt.; „Emigracyjne ścieżki Limanowian na przełomie XIX i XX wieku”. Niestety, z uwagi na stan epidemiologiczny w naszym regionie wykład miał inny charakter. Został on w całości nagrany i jest dostępny w wersji on-line na stronie biblioteki.

Wykład został podzielony na trzy części.
 
W pierwszej części prelegent skupił się na zaprezentowaniu genezy procesu migracji do jakiego doszło w drugiej połowie XIX wieku. Wykładowca wziął pod uwagę zarówno rewolucję technologiczną, przede wszystkim kolej, która zrewolucjonizowała możliwości przemieszczania się mieszkańców Galicji, w tym również od 1884 r., dzięki kolei transwersalnej także Limanowian.

https://www.youtube.com/watch?v=hoMdMuRykqM

W drugiej części wykładowca przybliżył słuchaczom specyfikę migracji ze względu na jej charakter, tzn. emigrację zarobkową, która tyczyła się głównie chłopów. Dzięki zniesieniu pańszczyzny galicyjscy chłopi mogli wyjeżdżać „za chlebem” po świecie- Ameryka, Brazylia, Argentyna. Ważnym elementem wyjazdów szczególnie inteligencji były migracje w celu zdobywania wykształcenia (studenci, uczniowie). Zamożni Limanowianie przemieszczali się również, by zrelaksować się w znanych kurortach europejskich jak i nad morzem (głównie Adriatyckim), podratować zdrowie w uzdrowiskach, czy też obejrzeć zabytki. Wykładowca wspomniał również o misjonarzach i misjonarkach, którzy wyjeżdżali za granicę.

https://www.youtube.com/watch?v=39xZ9k8S2iQ

W trzeciej części wykładu położył akcent na konsekwencje wynikłe z podróżowania mieszkańców Galicji z regionu Limanowej. Wymienił jako pozytywy: wzrost zamożności czy poszerzenie horyzontów. Powiedział również o negatywach: pracy poniżej kompetencji, wykorzystywaniu przez nieuczciwych pośredników, czy rozłąki z bliskimi.

https://www.youtube.com/watch?v=QrLrrRg1ygQ
 
Dyrektor biblioteki Jacenty Musiał i bibliotekarka Krystyna Trzupek podziękowali wykładowcy za czas i ogromną wiedzę, którą przekazał znany limanowski historyk, zwłaszcza, że zrobił to bez pobierania honorarium.Doktor Tomasz obiecał, że gdy obostrzenia zostaną zniesione, przyjedzie na kolejne spotkanie w naszej bibliotece, by już osobiście spotkać się ze słuchaczami. Trzymamy Go za słowo.

Wszystkich zapraszamy do wysłuchaniu wykładu, który jest ważnym elementem budowania tożsamości regionalnej.

W obecnej, trudnej sytuacji, sprawą priorytetową jest szukanie nowych rozwiązań w propagowaniu kultury i historii. Wyrażamy głęboką wdzięczność za to, iż poprzez transmisję on-line wykładowca podzielił się swoją wiedzą z naszymi Czytelnikami. Pamięć o naszych przodkach jest częścią naszej historii i tożsamości regionalnej. To nasze korzenie, których, jak mówił św. Jan Paweł II, nigdy nie powinniśmy podcinać. Ta pamięć, to historyczny testament Ziemi Limanowskiej, który dzięki takim osobom, jak dr Tomasz Lis, jest ciągle żywy.


/GBP w Starej Wsi/


Liczba wyświetleń: 675
6

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne