Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

100. rocznica Cudu nad Wisłą - w Limanowej odsłonięto pamiątkową tablicę

16.08.2020
15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Wojskiego Polskiego w Limanowej została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu i żołnierzom Wojska Polskiego, walczącym o Polskę niepodległą w latach 1918-1920. W uroczystości wziął udział Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut.

 
O godz. 9.00 w limanowskiej Bazylice odprawiona została uroczysta Msza Święta,  a po niej na rynku miasta odbyła się historyczna uroczystość ponownego wmurowania i odsłonięcia tablicy  poświęconej Józefowi Piłsudskiemu i bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego, którzy w latach 1918-1920 walczyli o niepodległą Polskę.

Historię odnalezionej tablicy przybliżył zebranym dr hab. Józef Szymon Wroński, a Jego córka Jaga Wrońska wykonała na miejscu utwory muzyczne. Uroczystość uświetniła Jednostka "Strzelec" pod dowódctwem Starszego Insp. Stanisława Dębskiego, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Jabłoniec 1914, chór Męski przy Bazylice Limanowskiej, a także Orkiestra Dęta"Echo Podhala".
 

Pamiątkowa tablica, ufundowana została przez limanowskich patriotów. W dniu 19 marca 1931 r. wmurowana ona została na ścianie budynku dawnej Szkoły Powszechnej Męskiej w limanowskim rynku, a w czasach PRL-u odebrano jej prawo do bytu poprzez zerwanie, próbę zniszczenia. W 2018 r. pamiątka przypominająca Cud nad Wisłą z 1920 roku, została odnaleziona i odrestaurowana, a obecnie wróciła na swoje pierwotne, godne miejsce.


 

/zdj.: TV 28/

Liczba wyświetleń: 1315
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne