Dodatkowe wsparcie z budżetu państwa dla KGW

15.05.2020
Koła Gospodyń Wiejskich, które są zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mają szansę na dodatkowe wsparcie z budżetu państwa – od 3 do 5 tys. zł. Sejm przyjął zmiany w ustawie o KGW, umożliwiające staranie się dodatkowe środki. O wsparcie mogą się ubiegać zarówno już zarejestrowane KGW, jak i te, które dopiero wpiszą się do rejestru.

Środki z budżetu państwa mają pozwolić na sfinansowanie wybranych działań około 11,6 tysięcy kół. Jak wynika z szacunków, wsparcie otrzymają wszystkie zarejestrowane dotychczas KGW (ok. 9,1 tys. kół) oraz dodatkowo 2,5 tys. kół, które dopiero się zarejestrują w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski o dotacje należy złożyć w ARiMR. Każde wnioskujące o dotację KGW może liczyć na wsparcie w wysokości od 3 do 5 tys. zł.

Pula środków jaka przeznaczona jest z budżetu państwa dla KGW to 40 mln zł.

-------------------------------------------------------------

Dotychczas rząd przyznał KGW wsparcie w wysokości ponad 46,3 mln zł. To jednak nie jedyne działania, jakie kieruje do KGW. Wśród planowanych są również:
  • szkolenia na temat sprzedaży produktów i rękodzieła, rozliczania dotacji oraz profilaktyki zdrowotnej;
  • utworzenie platformy internetowej, która umożliwiłaby KGW sprzedaż np. żywności czy rękodzieła.

/źródło: małopolska.pl/