ARiMR: Przedłużony termin składania wniosków o dotacje do nawadniania gospodarstw

30.04.2020
Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w ARiMR o dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa. Rolnicy mogą sfinansować z tego programu budowę, np. studni i zbiorników, kupić maszyny i urządzenia do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.Termin składania wniosków został przedłużony do 20 lipca 2020 r.

O pomoc, która realizowana jest w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" może wystąpić rolnik, który ma gospodarstwo co najmniej 1-ha i nie większe niż 300 ha. Wnioskodawca powinien zarabiać na produkcji zwierzęcej lub roślinnej.

Konieczna jest także obecność w krajowym systemie ewidencji: producentów, gospodarstw rolnych oraz wniosków o przyznanie płatności. Przyznanie pomocy w tym obszarze wsparcia nie jest uzależnione od wielkości ekonomicznej gospodarstwa i nie trzeba wykazywać wzrostu wartości dodanej brutto.

Wsparciem z ARiMR mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji: ulepszające już istniejące instalacje nawadniające, powiększające obszar nawadniania oraz jednocześnie ulepszające już istniejące instalacje oraz powiększające obszar nawadniania.

Pomoc finansowa na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 100 tys. zł, przy czym refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc. w przypadku młodego rolnika). Minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż 15 tys. zł.

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii, która ograniczyła możliwość osobistego załatwiania spraw przez rolników w placówkach ARiMR, wnioski w obu naborach można przekazać do oddziałów regionalnych w następujący sposób: w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą, za pośrednictwem platformy ePUAP lub pocztą tradycyjną. Wnioski można również dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji.