Projekt europejski w Szkole Podstawowej nr 1 w Męcinie

06.03.2020
Projekt „Cześć Europo!” którego  efektem był Dzień Europejski w szkole połączył działania uczniów, nauczycieli i rodziców.  Uczniowie wszystkich klas pod opieką wychowawców i z ogromną pomocą rodziców przygotowali prezentacje wybranych krajów.

Tego dnia uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli w niezwykłą podróż po Europie, w której przystankami były sale lekcyjne wypełnione muzyką, ciekawostkami, kolorowymi strojami i aromatem najsłynniejszych potraw europejskich. Uczniowie zaprezentowali historię, tańce i zwyczaje wylosowanego kraju. W jednej z klas można było obejrzeć  doświadczenie obrazujące wybuch Wezuwiusza,  w innej podziwiać wystawę budowli przygotowanych przez przedszkolaków z klocków Lego, w kolejnych zobaczyć inscenizacje słynnych legend, poznać zwroty w językach naszych sąsiadów czy skosztować tradycyjnych przysmaków. Finałem festiwalu był konkurs o historii i krajach tworzących wspólnotę europejską. Uczestnicy quizu zaprezentowali imponującą wiedzę a każda odpowiedź nagradzana była gromkimi brawami.

Po raz kolejny było można się przekonać się o tym, że nawiązywanie do osobistych doświadczeń uczniów oraz nauka przez działanie przynosi najlepsze rezultaty. Metoda projektu pozwala na wybór dowolnych technik nauczania, uczniowie zaangażowani w pracę rozwijają swoje zainteresowania,  poszerzają wiedzę i doskonalą umiejętność pracy zespołowej. Wiadomości zdobyte poprzez doświadczenie  nie tylko zostają lepiej zapamiętane, ale motywują do podejmowania nowych wyzwań.