Po powrocie z zagranicy - przestrzegaj zasad KWARANTANNY

25.03.2020
Od niedzieli 15 marca br. każdy przejeżdżający granicę Polski, musi poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Ponadto na kwarantannie są ci, u których bliskich stwierdzono podejrzenie lub potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem.
Kwarantannie poddawane są również te osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni wróciły do Polski z krajów najbardziej zagrożonych koronawirusem. Kwarantanna ma uchronić wszystkich przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

Po powrocie z zagranicy  - bezwzględnie skontaktuj się z SANEPIDEM!     SANEPID zgodnie z procedurą kwalifikuje do odbycia kwarantanny.

UWAGA - jeśli wróciłeś z zagranicy masz obowiązek kwarantanny i przestrzegania poniższych zasad:

- nie wychodź z domu
- nie idź do sklepu
- jeśli masz psa, powinieneś go przekazać pod opiekę rodziny lub znajomych. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zwróć się o pomoc do gminy
- nie spotykaj się z innymi osobami
- nie zapraszaj innych do domu
- ogranicz kontakt z członkami rodziny, zachowując wobec nich odległość wynoszącą minimum dwa metry
- używaj innych naczyń niż te, z których korzystają pozostali członkowie rodziny
- jeżeli jest taka możliwość, korzystaj z oddzielnej toalety lub łazienki, jeśli takiej możliwości nie ma, niech to pomieszczenie będzie jak najczęściej dezynfekowane
- wietrz mieszkanie co najmniej kilka razy dziennie
- przestrzegaj zasad higieny
- często myj ręce
- regularnie poddawaj dezynfekcji klamki, powierzchnie telefonów, blaty itp.
- sprawdzaj temperaturę ciała co najmniej dwa razy dziennie
- jeżeli wystąpią objawy koronawirusa (gorączka, kaszel, duszności), skontaktuj się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, nie korzystając przy tym z transportu publicznego
- udzielaj szczegółowych informacji na pytania zadane przez telefon przez pracowników Inspekcji Sanitarnej.

Pamiętaj, że w każdej chwili mogą do Ciebie zapukać policjanci i sprawdzić, czy rzeczywiście przestrzegasz zasad kwarantanny. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych.