Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

W trosce o język ojczysty - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w bibliotece w Starej Wsi

21.02.2020
21 lutego, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi, 20 lutego, zorganizowała spotkanie, podczas którego uczestnicy mogli wysłuchać poezji pisanej gwarą i wprost rozkoszować się słowem.

Spotkanie otworzył dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał, który powitał liczną publiczność i przybyłe poetki. Słowa uznania do zebranych skierował także wójt gminy Limanowa, Jan Skrzekut, który podkreślił rolę języka ojczystego w budowaniu tożsamości regionalnej i narodowej.

Zaproszone trzy Panie, rodowite góralki, zaprezentowały czystą góralską gwarę i pochwaliły się  swoimi utworami poetyckimi. Aż miło było posłuchać mowy, którą mówili nasi dziadkowie, a którą jeszcze do tej pory można usłyszeć w niejednych domach. Wiersze przywołujące wspomnienia lat dziecinnych, beztroskich, wzruszyły zebranych, a krótkie satyry rozbawiły do łez. Na koniec chętni mogli zaopatrzyć się w tomiki wierszy z dedykacją pisarek. Po duchowej uczcie, każdy mógł poczęstować się pączkiem, z okazji Tłustego Czwartku. Na uwagę zasługuje fakt, iż poetki wystąpiły bez żadnego honorarium.

Joanna Słodyczka - urodziła się, mieszka i pracuje w Rabie Wyżnej. Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Rabie Wyżnej. Z zamiłowania regionalistka, dlatego obok wierszy pisanych językiem literackim pisze w gwarze Niżnego Podhala.
W dorobku posiada trzy tomiki – debiutancki "Iskierki" (1999),  W malinioku" (2000), „Klucz do pamięci” (2016). Wiersze w kilku antologiach (m. in. "W gwiazdozbiorze jesieni" 2000, ,,A Duch wieje kędy chce" 2002, ,,Krzyż drzewo kwitnące" 2002. „Antologia poetów polskich” – edycja 2016 i 2017, „Našlapovani v podzimnim listi”) oraz w gazetach i czasopismach: w „Poezji dzisiaj”, „Gazecie kulturalnej”, „LiryDramie”, "Gazecie Krakowskiej", "Dzienniku Polskim", krakowskim "Mateczniku", "Głosie Janowa"  i "Tygodniku Podhalańskim" .

Renata Lipkowska -z rodu Smoleń,  poetka i pedagog z Pieniążkowic. Swoje dzieciństwo i lata młodości spędziła w malowniczej wsi Pieniążkowice. Po zdaniu egzaminu maturalnego pracowała w Przedszkolu Samorządowym  w Czarnym Dunajcu. Następnie podjęła studia na kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna oraz rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Krauszowie, z którą jest związana do dnia dzisiejszego.
Jako poetka zadebiutowała na XXXI Święcie Poezji Góralskiej w Rabie Wyżnej w 2009 r. Jej wiersze pojawiły się w Antologii „Na pokrzepe tobie” z 2013 r. Brała udział w spotkaniach poetyckich organizowanych na terenie Podhala ale również w Krakowie i na ziemi śląskiej. Tomik poezji „Cary” opracowany przez p. prof. Annę Mlekodaj   w roku 2017 jest debiutanckim wydaniem.
Z miłości do góralszczyzny powstają piękne wiersze pisane gwarą, pisze również gadki góralskie a także scenariusze do spektakli reżyserowane przez nią samą.

Teresa Bachleda-Kominek - urodziła się w 1971 roku w Zakopanem. Wywodzi się  z góralskiego rodu Gąsieniców.
Od najmłodszych lat pisze wiersze, bajki, krótkie scenki teatralne, jasełka. Jej utwory są często prezentowane przez dzieci i młodzież podczas gwarowych konkursów recytatorskich, a zwłaszcza podczas Konkursu Poezji i Gawędy Podhala organizowanego w szkole na Cyrhli. Poetka jest także autorką hymnu Gimnazjum nr 3 im. Bł. Ks. J. Popiełuszki na Olczy w Zakopanem.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Jego data upamiętnia wydarzenia z Bangladeszu, gdzie w 1952 r. pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bangladeskiemu statutu języka urzędowego.  Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie zagrożonych jest wyginięciem. Dziś na świecie istnieje pomad 6 tysięcy żywych języków. 
Święto to przypomina nam o jakże ważnej roli miejscu języka ojczystego – polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność. Poprzez język budujemy swoja tożsamość szukając odpowiedzi na pytanie kim jesteśmy. Według UNESCO najbardziej popularny jest język chiński, angielski, hiszpański.
Pamiętajmy, że język polski jest skarbnica naszej historii doświadczeń oraz tego co najbardziej cenimy.

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają…” Rej mówił i przypominał, że Polacy maja swój język w związku z tym nie muszą się posługiwać językiem „gęsim” czy łaciną. Mikołaj Rej urodził się 4 lutego 1505 r. w Żurawnie, zmarł 64 lata później – to ojciec polskiej literatury.

Gwara podhalańska jest dialektem języka polskiego, zawiera wiele staropolskich archaizmów oraz naleciałości z języka słowackiego, węgierskiego i bałkańskiego. Gwara to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów podhalańskiej kultury, po którym szybko można poznać czy ma się doczynienia z prawdziwym góralem.
 


Liczba wyświetleń: 2206
5

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne