Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Nudy nie było! Podsumowanie ferii w bibliotece w Starej Wsi i jej filiach

11.02.2020
Mimo że tegoroczne ferie zimowe nie przypominały tych białych sprzed lat, dzieci i młodzież z regionu wcale nie narzekała na nudę. Szeroki wachlarz zajęć przygotowała Gminna Biblioteka w Starej Wsi i jej filie. Hasłem tegorocznych ferii było: ,,Artyści, Sportowcy i Seniorzy Dzieciom”.

Przez dwa tygodnie seniorzy, sportowcy, artyści i regionaliści zarażali najmłodszych miłością do sportu oraz proponowali zabawy manualne.Już w pierwszym dniu ferii, Iwona Koczanowicz, logopeda, nauczyciel miejscowej szkoły podstawowej w Starej Wsi zachęcała do czytania książek, przekonując, że czytanie książek, to najlepsza zabawa i przygoda, dostępna dla każdego.
 
W Męcinie, niezastąpiona Stanisława Oleksy, męcinianka i artystka ludowa zarażała pasją do rękodzieła. Pod jej wprawnym okiem dzieci wykonały bałwanki ze styropianu oraz białe róże z bibuły, w hołdzie dla ojca świętego.
Z kolei w bibliotece w Rupniowie Halina Piechnik wykonywała z dziećmi kwiaty z bibuły i krepiny, a w drugim tygodniu wspólnie z Paniami z KGW Rupniów przeprowadziła warsztaty plastyczne „Tworzenie kartek okolicznościowych” oraz kwiaty z krepiny.


 
W Starej Wsi, Siekierczynie, Kaninie królowały kartki walentynkowe, wykonywane techniką quillingu oraz organizer szkolny - Bullet Journal. Bullet Journal to system wymyślony przez nowojorskiego projektanta Rydera Casrrolla, jego zadaniem jest upamiętnienie przeszłości, pomoc w organizowaniu teraźniejszości i planowaniu przyszłości za pomocą zeszytu i długopisu. Pomysł na własnoręcznie zrobiony organizer sprawdził się doskonale, przy czym dzieci miały mnóstwo frajdy i dobrej zabawy. Trzeba przyznać, że pomysłowości i kreatywności dzieciom nie brakowało. Zajęcia prowadziła pracująca tam bibliotekarka, Małgorzata Cięciel.
 
W bibliotece w Nowym Rybiu, Wincenty Bukowiec – weteran biegów długodystansowych z 52-letnim stażem przekonywał, że ruch to zdrowie. W trakcie spotkania sportowiec zachęcał dzieci do aktywnego ruchu z dala od telewizji i Internetu mówiąc o ogromnej szkodliwości nowoczesnych urządzeń elektronicznych.  Sportowiec wspólnie z bratem przywiózł dziesiątki medali, dyplomów i podziękowań, które świadczą o jego ogromnym dorobku sportowym.
 
,,Jak rozpoznać świętego i co to jest atrybut?” – to tytuł ciekawych zajęć, które zostały zorganizowane dla dzieci w bibliotece w Pisarzowej i Rupniowie. Prowadzący zajęcia, historyk i regionalista – Karol Wojtas, wytłumaczył dzieciom, w prosty sposób, jak rozpoznać świętych znajdujących się w ołtarzach w obrazach lub rzeźbach, gdy nie ma podpisu. Przytoczył także kilkanaście przykładów świętych i ich atrybutów, z jakimi są przedstawiani, np. św. Piotr apostoł, Paweł apostoł, św. Małgorzata, św. Katarzyna, św. Barbara, św. Mikołaj, św. Ambroży, św. Hubert, św. Kinga, św. Jan Chrzciciel, św. Dominik, św. Franciszek z Asyżu i św. Krzysztof. Zajęcia były urozmaicone pokazem zdjęć dzieł sztuki przedstawiających wybranych świętych. Na zakończenie spotkania dzieci rozwiązały quiz dotyczący świętych.


 
Punktem kulminacyjnym było podsumowanie Najlepszych Czytelników za 2019 rok i wręczenie nagród i dyplomów w bibliotece w Rupniowie i Męcinie. Nagrody były przyznane w 4 kategoriach: najmłodsi, szkoła podstawowa, szkoła średnia i dorośli.
 
W bibliotece w Męcinie rekordzistami w ilości przeczytanych książek w kat. najmłodsi jest rodzeństwo: Kinga i Dawid Oleksy. Rodzeństwo pożycza razem miesięcznie, średnio 30 książek, co daje 360 książek rocznie. W kategorii: szkoła podstawowa doceniono Gabrysię Rosiek, z podobnym wynikiem. W kategorii: szkoła średnia bezkonkurencyjną okazała się Wiktoria Lasek, a w kategorii dorośli zwyciężyła Ewa Jamer. Wyróżniona została także Marysia Raczek z Pisarzowej, w kategorii szkoły podstawowej.
 
Natomiast w bibliotece w Rupniowie  Czytelnicy roku 2019 to: Joanna Kurek, która okazała się najlepsza w kategorii NAJMŁODSI. W kategorii SZKOŁA PODSTAWOWA – pierwsze miejsce zajęła Kinga Białoń, a w kategorio DOROŚLI – Irena Sowa.
Dyplomy i nagrody książkowe wręczali Jacenty Musiał dyrektor wspólnie z pracującymi tam bibliotekarkami mówiąc i apelując do rodziców i dzieci, aby każdą wolną chwilę spędzać z książką. Gratulujemy zwycięzcom. Okazuje się, że w dobie Internetu i zabaw elektronicznych, książka nadal znajduje swojego odbiorcę.
Na uznanie zasługuje fakt, że wszyscy prowadzący spotkania i warsztaty poświęcili swój czas bezinteresownie, bez żadnego honorarium.
 
 


Liczba wyświetleń: 1083
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne