A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Szkoła Podstawowa nr 1 w Starej Wsi po raz trzeci w projekcie Erasmus

23.01.2020
Już po raz trzeci Szkoła Podstawowa Nr 1 w Starej Wsi zakwalifikowała się do projektu Erasmus. Poprzednie europejskie projekty realizowane przez placówkę to Comenius w 2012 i Erasmus+ w 2015 roku. Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jest to współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, który polega na wspólnym działaniu szkół z różnych europejskich krajów.
 
W obecnym przedsięwzięciu realizowanym przez Szkołę Podstawową nr w Starej Wsi uczestniczą szkoły z Portugalii, Turcji, Bułgarii, Rumunii i Włoch, a wspólnym działaniem jest projekt Do Best With Waste. Z partnerami uczniowie SP nr 1 w Starej Wsi  będą się dzielić wiedzą i wymieniać między sobą różne umiejętności, które nierozerwalnie łączy jedno słowo recykling. Comiesięczne działania, zaplanowane międzynarodowe spotkania w partnerskich szkołach oraz spotkania online za pomocą platformy eTwinning pomogą uczniom poszerzyć wiedzę na temat: wody- jej zanieczyszczaniu i oczyszczaniu, śmieci- ich segregacji i zagospodarowania, kompostowania- czyli pozyskiwania nawozu  organicznego, recyklingu - jak ponownie  wykorzystywać  niektóre materiały oraz energii - jak ją uzyskiwać i oszczędzać, a to wszystko po to by każdy uczestnik mógł stać się Eco friendly czyli przyjazny środowisku.
W projekcie jak zawsze najważniejsi są uczniowie, do których jest skierowany, stąd zaproszenie kierowane do uczniów do dobrej wspólnej zabawy, ciekawych akcji i wspólnych wyjazdów do naszych partnerów. Po raz pierwszy w mobilnościach będzie brało aż 20 uczniów od klasy VIII do klasy VI.  Europejski projekt po raz kolejny przybliży uczniom kulturę krajów, które są naszymi partnerami, jak również co jest najważniejsze znów nawiążą się długotrwałe przyjaźnie między naszym uczniami, a uczniami z europejskich partnerskich szkół.  

Realizacja projektu - niezapomniany czas w Turcji
 
W dniach od 1 do 7 grudnia 2019 roku uczniowie z klasy VIII Szkoły Podstawowej Nr 1 w Starej Wsi  - Aleksandra, Justyna, Weronika i Dominik  wraz z nauczycielami mieli okazję przebywać w Turcji, a dokładnie w stolicy tego kraju w Ankarze. Wyjazd odbywał się w ramach europejskiego projektu Erasmus+, który od września 2019 roku realizowany jest przez szkołę wraz ze szkołami z Turcji, Portugalii, Włoch, Rumunii i Bułgarii.


 
Projekt Do Best With Waste skupia się przede wszystkim na recyklingu oraz ochronie środowiska naturalnego. Uczniowie realizując go zapoznają się ze współczesnymi bolączkami ludzkości, którą jest zanieczyszczanie środowiska naturalnego oraz wykorzystywaniem recyklingu w codziennym życiu. Wyjazdy z Erasmusa to dla młodych podróżników przede wszystkim poznawanie kultury, zwyczajów i obyczajów innych europejskich krajów.
 
Mieszkając u swoich nowo poznanych rodzin uczestnicy projektu mogli się przekonać o niezwykłej tureckiej gościnności i życzliwości oraz obcować z rówieśnikami, którzy byli dla nich bardzo pomocni zarówno na terenie szkoły jak i podczas wspólnych wycieczek.
 
Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w marcu 2020 roku tym razem w Szkole Podstawowej nr 1 w Starej Wsi.
 
Szkolny koordynator projektu Erasmus +
Maria Kita

----------------------------------------------------------- 
Na okoliczność realizacji zadań związanych z uczestnictwem Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej wsi w Projekcie Erasmus Do Best With Waste uczestnicy projektu przeprowadzili wywiady z Wójtem Gminy Limanowa Janem Skrzekutem oraz Kierownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej i Komunikacji w Urzędzie Gminy Limanowa Adamem Górszczykiem:
 
Weronika: Na czym polega segregowanie odpadów przez mieszkańców

Wójt Jan Skrzekut : Mieszkańcy dostają 5 worków, które są w różnych kolorach: żółty, zielony, niebieski i brązowy. Każdy worek jest opisany z kodem i  zakupywany przez mieszkańców a wcześniej przez gminę limanowa. Mieszkańcy mają możliwość wrzucać odpowiednie śmieci do odpowiedniego worka które następnie są zabierane przez firmę która wygrała w formie przetargu wywóz śmieci z terenu gminy. 

 
Adam Górszczyk : Segregacja podlega prostym zasadom i polega na tym, że odpady są zbierane do specjalnie oznakowanych pojemników. U nas stosuje się głównie worki i żeby było łatwiej to te worki czy też pojemniki są oznakowane odpowiednio kolorami.  Mamy tych kolorów 5 żółty, zielony,  niebieski, brązowy i czarny o czym wiecie doskonale,  bo w domu zapewne też segregujecie odpady.
 
Wójt Jan Skrzekut: Najwięcej śmieci jest segregowanych w Gminie Limanowa do worków żółtych.  Wrzucamy dużo śmieci też do czarnych gdzie można mieszać śmieci ale jest ich dużo mniej. Ludzie segregują śmieci czyli mamy bardzo świadomych mieszkańców Gminy Limanowa

Konrad: Czy mieszkańcy piszą również numer domu z którego pochodzą  śmieci? 
 
Adam Górszczyk : Nie ze względu na zaostrzenia prawne nie ma takich możliwości. To znaczy numer może być na kodzie natomiast nie może być innych identyfikatorów w postaci np. imienia czy nazwiska. 

Weronika: Czy to jest tak, że dana ilość worków przypada na daną rodzinę?
 
Wójt Jan Skrzekut : Mieszkańcy mogą sobie spokojnie dobierać ilość worków. Na pierwszym etapie rozdajemy worki w określonej ilości na każdego mieszkańca ale jak później brakuje komuś worków, przychodzi do urzędu gminy i wydajemy i kody i worki zupełnie za darmo. 

Konrad: Gdzie wywożone są odpady i różne śmieci?
 
Wójt Jan Skrzekut : Śmieci wywożone są tam gdzie jaka firma wygra.  U nas na naszym terenie jest praktycznie taki monopol, który dzierży jedna firma. Ona przewozi śmieci do swojej siedziby a później tam już jest sort.  Na te które można oddać do biodegradacji to wywożą w odpowiednie miejsce, część tych które da się doprowadzić do recyklingu są jako materiały wtórne oraz te które nie są przetwarzane wywożone są na składowisko. Najbliższe składowisko jest w Myślenicach. 
 
Adam Górszczyk: To co my robimy  w domach to naprawdę jest to taka wstępna selekcja, tak naprawdę tą segregację z prawdziwego zdarzenia dokonuje ta firma która te śmieci od na odbiera.  Firma śmieci jeszcze raz segreguje.  Na przykład odrębnie  butelki plastikowe z których pijecie napoje, odrębnie właśnie szkło białe i odrębnie kolorowe.

Wójt Jan Skrzekut : Jako ciekawostkę podam,  że mimo iż są segregowane śmieci to w naszym województwie dobrze posegregowane śmieci są na poziomie 10%. Wynika to z tego, że ludzie wiedzą że tam może być tylko plastik ale i tak  wrzucą do tego worka i inne śmieci, które nie powinny znaleźć się w nim. Dlatego też firmy dopiero u siebie sortują jeszcze odpowiednio śmieci. 

Konrad:  Czy ceny wywozu śmieci segregowanych i niesegregowanych wzrosną czy zostaną obniżone?

 
Wójt Jan Skrzekut : No niestety wzrosną. Jest to zupełnie nie zależne od gminy.  Jest to zależne od tego jakie warunki płacowe postawi nam firma a z roku na rok jest coraz więcej składników od których jest uzależniona cena śmieci. Cały czas ceny rosną do góry i nawet w tym roku spodziewamy się podwyżki cen za wywóz śmieci. 

Weronika: Czy na terenie gminy limanowa są realizowane programy unijne związane z ekologią jeśli tak to jakie?

Wójt Jan Skrzekut : Programy unijne związane z ekologią, SPRZĄTANIE ŚWIATA to nie program unijny ale jest realizowany mamy też PSZOK na terenie Gminy oczywiście.

 
Adam Górszczyk :Staramy się o jego wyposażenie na dzień dzisiejszy. PSZOK czyli taki Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będzie dawał możliwość mieszkańcom by nie czekać na firmę, która odbiera śmieci  1 czy 2 razy w miesiącu, tylko każdy mieszkaniec sam będzie mógł na ten punkt podjechać i wyrzucić te odpady.  Taki  punkt selektywnych odpadów musi być odpowiednio wyposażony w pojemniki różnej wielkości oraz zatrudniać różnych  pracowników przez co wymaga to troszeczkę czasu i jest to kosztowne.
 
Weronika: Czy uważa pan że ludzie mają wystarczające pojęcie o segregacji śmieci oraz innych metodach dbania o środowisko?

Wójt Jan Skrzekut :Trudno powiedzieć.  Procentowo gdyby to ująć w Gminie Limanowa to na pewno by było nie dobrze.  Natomiast ogólnie świadomość  ludzi jest coraz większa. Osobiście zawszę uważałem,  że należy  postawić na edukację zanim cokolwiek będzie się od mieszkańców wymagać pierwsze trzeba ich  wyedukować. Dlatego też w tym zakresie pracujemy na przykład drukujemy ulotki,  piszemy o tym na stronie  Gminy jak trzeba prowadzić segregacje.  Zdarzają się dzikie wysypiska śmieci często obwinia się naszych mieszkańców o dzikie wysypiska a tu się okazuje że to są mieszkańcy nie z naszej gminy  tylko przyjeżdżający  z innych miejscowości je zostawiaj.

Adam Górszczyk:  Ja jeszcze dodam, że ta firma która wygrała przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na przyszły rok ma obowiązek przeprowadzenia szkolenia  we wszystkich gminnych  placówkach oświatowych.  Tam są 2 godziny lekcyjnie przeznaczone w każdej szkole na to, by troszeczkę pod edukować naszą gminną młodzież

Wójt Jan Skrzekut :To jest taka bilateralna potrzeba bo z jednej strony oni będą mniej mieli pracy bo będą mieć lepiej wysegregowane śmieci a poświęcą ten czas dla wszystkich mieszkańców bo będą oni  świadomi jak to robić

Konrad: Ile panu zgłosiło osób że segreguje w 100% śmieci

Adam Górszczyk: Nie wiem nie jest to na pewno 100%. Natomiast na pewno  zdecydowana większość.   80 % osób deklaruje że je segreguje

Wójt Jan Skrzekut :Z tego co pamiętam w tamtym roku nie segregowanych było około 2-3 tyś ludzi.
 

Konrad: Czy Gmina ma program wymiany  pieców

Wójt Jan Skrzekut : Tak.  Uczestniczymy w programie w tej chwili jest to program wymiany  picy węglowych  na na gazowe. Są to  piece 5 generacji i biomasy.  Wymieniliśmy już ponad 200 w gospodarstwach  i wszyscy są zadowoleni z tego

Konrad: A  baterie słoneczne ?

Wójt Jan Skrzekut :Baterie słoneczne, foto-botanika jest też w programie  czyste powietrze. To jest czysta dobra energia i indywidualni mieszkańcy mogą dostać 5,000 złotych dofinansowania jak złożą wniosek.  My jesteśmy objęci takim programem razem z miastem Limanowa, Gminą  Laskową, Gminą Słopnice, Gminą Tymbark oraz z Gminą  Łukowica. Już powstał  taki wspólny projekt, tylko że jest na liście rezerwowej.  Jeżeli zostaną przyznane środki to wielu dachach w Gminie Limanowa  pojawią się panele.  

Weronika: Pan pewnie pamięta te czasy gdy wszystko było szklane.

- Wójt Jan Skrzekut:   Tak oczywiście i wraca się do tego. Tak teraz zrobili ustawę,  że wszystkie te folie do 50 mikronów mają być dodatkowo opłacane, no i producenci wyprodukowali cieńsze albo grubsze.  Wtedy nagle się pojawiły reklamówki jednorazowe oraz reklamówki grubsze niż te byle by ominąć opłatę

Konrad : Jeśli stawia pan na to żeby uczyć w szkołach o segregowaniu mniejsze dzieci przez zabawę to można by było urządzać jakieś zabawy i konkursy żeby nauczyć  ich segregacji.

 Wójt Jan Skrzekut:  Takie zajęcia edukacje dzieci przechodzą w szkołach  bezpośrednio nawet już w klasach 1-3 gdzie nauczycielki mają materiały dydaktyczne  zakupywane pod tym kontem. Jako ciekawostkę powiem że są takie pojemniki które ważą śmieci i są dostępne w różnych kolorach i do których każdy mieszkańcy  miast ma kod i mają do nich dostęp dzięki kodowi czyli jak ma kod dostępu no to sobie otworzy pojemnik i jeżeli by się pomylił  wrzuci odpad, i pojemnik zwarzy, jeśli waga się nie będzie zgadzała to znaczy że wrzucił odpad do nie odpowiedniego pojemnika oraz wtedy będzie wiadomo  kto to wrzucił

Adam Górszczyk: Kiedy pracowałem  jeszcze w innym samorządzie nie tutaj , to uczestniczyliśmy w takim pilotażowym programie,  który zapoczątkował nie żyjący już  były minister środowiska Prof. Jan Szyszko  i on zapoczątkował system gospodarki  w obiegu zamkniętym. I tą jedną z ciekawostek, którą  chcieliśmy wprowadzić  niestety nie udało się,  to było zamątowanie  przy szkołach wiat z możliwością wrzutu odpadów segregowanych,  gdzie dany uczeń mógł sobie wrzucić dany odpad do poszczególnych tam frakcji a za to wrzucenie zbierał punkty. Miał kartę taką jak do bankomatu i sobie cały czas wbijał  punkty a za te punkty mógł sobie pobrać wodę do picia taką uzdatnianą.  Woda  by była zamontowana obok tej wiaty  ona była uzdatniana mogła by też być mineralna oraz mógł też uczeń  nalać tą wodę do pojemniczka za te punkty czyli była to dodatkowa motywacja do tego by segregować.  

Weronika: U nas w szkole są  takie filtry - poidła z których można się napić

Wójt Jan Skrzekut:   Jest też taka interwencja ludzie mogą pisać do gminy i pokazywać , że sąsiad pali odpadami, plastikiem,  bo to zaraz wyczują i my mamy obowiązek sprawdzić.  Jest taka powołana tutaj komisja która będzie wyjeżdżać do tych domów i z każdej interwencji z musimy pisać protokół  i sprawdzić czy to prawda.  

Konrad:  Czy są w naszej gminie czujniki smogu, które mierzą smog?

Wójt Jan Skrzekut:   U nas nie ma, nie mamy.  Wiem,  że w Laskowej jest w mieście są a u nas na gminie nie mamy takich pomiarów.   Nie prowadzimy ich.

Konrad: Czy w Gminie Limanowa powstanie sieć stacji do ładowania samochodów elektrycznych ze względu na zwiększoną liczbę aut elektrycznych przyjeżdżających oraz przebywających na terenie gminy ?

Wójt Jan Skrzekut : Niestety nie jest to w planie gminy.  Tego typu rozwiązania czy stacje to już są zupełnie poza naszym zasięgiem

Adam Górszczyk :Ja wiem że to jest na etapie tak  naprawdę prac rządowych czyli w Warszawie. Ktoś tam dopiero rozeznaje się w temacie i sprawdza czy są takie miejsca gminy gdzie ewentualnie mógłby powstać takie stacje  do ładowania pojazdów elektrycznych .

Wójt Jan Skrzekut :Z tego co wiem przy stacjach benzynowych mają  być takie miejsca  do ładowania samochodów elektrycznych.  Może jakby się ktoś zwrócił  do wydziału gospodarki do pana kierownika czy do Wójta bezpośrednio to byśmy mogli wskazać czy zaproponować takie  miejsca do ładowania ale obecnie nie będziemy angażować się w to.

Weronika  Czy gmina limanowa włączy się w sieć komunikacji miejskiej w celu obniżenia CO2 przez samochody osobowe

Wójt Jan Skrzekut :Jak najbardziej jeżeli tylko moglibyśmy to uczynić to tak, bo jest to z korzyścią dla naszych mieszkańców.  

Konrad: W  różnych mediach słyszy się o programach gdzie ludzie tworzą na przykład okulary, oblamówki do okularów z trocin,  przekształcają różne odpady na pożyteczne rzeczy, czy jeżeli w Limanowej ktoś wpadnie na taki pomysł to czy będzie miał na przykład obniżony  podatek albo dofinansowanie od Gminy?

Wójt Jan Skrzekut :Na dofinansowania nie ma takiej możliwości, natomiast  możemy pomóc przedsiębiorcy w ten sposób, że będzie miał  dostęp do kanalizacji czy udostępnioną wodę.

-----------------------------------------------------------

ZAPRASZAMY NA STRONĘ SZKOŁY  https://spstarawies1.edupage.org/text70/
Fragment wywiadu z Wójtem Gminy Limanowa Janem Skrzekutem pod linkiem : https://youtu.be/l7FINMQcd_c 


Liczba wyświetleń: 630
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30