Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Projekt "Ojcowie Konspiracji Ziemi Limanowskiej 1939 - 1942"

27.01.2020
„Ojcowie Konspiracji Ziemi Limanowskiej 1939-1942”
W sobotę, 25 stycznia, w Sali Św. Kingi w Kościele parafialnym w Skrzydlnej zainaugurowano projekt edukacyjny: „Ojcowie konspiracji Ziemi Limanowskiej 1939-1942”. Autorem projektu jest historyk, nauczyciel, regionalista Przemysław Bukowiec. W latach 2020-2022 mija 80 lat od powstania pierwszych organizacji konspiracyjnych w Beskidzie Wyspowym i Gorcach. Społeczny i wojskowy opór wobec niemieckiego okupanta tworzył się spontanicznie, często z oddolnych, lokalnych inicjatyw. Z czasem na teren Beskidów   dotarły organizacje: Służba Zwycięstwu Polski, Związek Walki Zbrojnej, Związek Walki Czynnej i inne. Przedstawiciele różnych grup społecznych i profesji, początkowo jednoczyli się wokół cywilnego oporu przeciwko niemieckiemu okupantowi. Prowadzono nasłuchy zagranicznych stacji radiowych, redagowano biuletyny i podziemną prasę w celu przełamania hitlerowskiej propagandy. Gromadzono broń, organizowano pomoc dla ukrywających się oficerów, żołnierzy WP. Zbierano informacje na temat terroru prowadzonego przez niemieckiego okupanta.  Część osób zaangażowana w konspirację poniosła najwyższą ceną za swoją działalność.                                                                                                                                         
Cele projektu – ocalić od zapomnienia. Skrzydlna I spotkanie.
Organizatorzy projektu pragną przypomnieć sylwetki, postaci, biorących aktywny udział w tworzeniu zrębów konspiracji w czasie II wojny światowej na obszarze Ziemi Limanowskiej. To także historia ofiar hitlerowskiego terroru, masowych egzekucji i obozów koncentracyjnych. W ramach projektu przygotowano cykl spotkań, gdzie zainteresowani tematyką będą mogli poznać zapomniane wydarzenia z kart historii limanowszczyzny.W czasie spotkania w Skrzydlnej, dr Dawid Golik z krakowskiego Oddziału IPN, przypomniał sylwetkę porucznika Władysława Szczypki „Lecha”, organizatora konspiracji, drugiego komendanta Obwodu ZWZ-AK Limanowa, twórcę Oddziału Partyzanckiego „Lecha” w Gorcach, który zginął w tragicznych okolicznościach. W drugim wykładzie, Przemysław Bukowiec przypomniał historię powstawania konspiracji w 1939 r. na obszarze Beskidu Wyspowego. Jednym z pierwszych  ośrodków była Skrzydlna wokół, której z czasem powstały kolejne komórki konspiracji. Przywołano tragiczną historię pierwszego komendanta Obwodu ZWZ Limanowa, kpt. Wacława Szyćko „Wiktora” oraz mieszkańców Skrzydlnej i okolicznych miejscowości, zaangażowanych w powstawanie zrębów konspiracji. .   Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej, współorganizatorami są samorządy: Gminy Dobra, Gminy Limanowa, Gmina Słopnice oraz Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.


Liczba wyświetleń: 1686
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne