Podziękowanie Prezydenta RP za Narodowe Czytanie 2019 w bibliotece w Starej Wsi

19.12.2019
W podziękowaniu za akcję Narodowe Czytanie 2019  Para Prezydencka przekazała do biblioteki w Starej Wsi podziękowanie oraz piękne wydanie „Nowel Polskich”, które czytane były w trakcie spotkań organizowanych w ramach akcji.

Przesłana została również flaga: „Niech flaga Rzeczypospolitej Polskiej symbol naszej tożsamości i państwowości, znak przynależności do polskiej wspólnoty, która będzie stale obecna pośród nas, a szczególnie w czasie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przypadających na lata 2018-2022, które łączą wszystkich Polaków w kraju i na świecie”- Prezydent Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca rozwój czytelnictwa oraz znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie w kraju i za granicą. Akcja zapoczątkowana została w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował wówczas prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura.

Rok później w akcji uczestniczyło już ponad 700 miejscowości w Polsce w tym również Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi.  Emerytowany wieloletni dyrektor teatrów Wiktor Herzig wspólnie z żona Teresą- którzy są mieszkańcami Nowego Rybia wspólnie z Zygmuntem Koniecznym znanym kompozytorem ze Szczyrzyca, aktorami krakowskich teatrów przygotowali piękną teatralną scenerię „Zemsty” Aleksandra Fredry . W akcji wzięli udział mieszkańcy gminy Limanowa oraz 105- letni Szczepan Kocęba z Nowego Rybia, który czytał bez okularów „Zemstę”, a Jego gra na akordeonie była mistrzostwem „jak na swój wiek”- najstarszego wówczas mieszkańca Ziemi Limanowskiej.

Co roku biblioteka w Starej Wsi wraz z filiami uczestniczy w tej pięknej Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania. Tak było również podczas tegorocznej odsłony akcji.  Pan Prezydent Andrzeja Duda i Agaty Kornhauser-Duda zaproponowali po społecznej akceptacji 8 nowel polskich „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie” – czyli „teksty, których wspólnym miernikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją  nad człowiekiem i społeczeństwem”. W Bibliotece Publicznej w Pisarzowej młodzież ze Szkoły Podstawowej w Pisarzowej wspólnie z samorządowcem – Wójtem Gminy Limanowa Janem Skrzekutem oraz nauczycielami, bibliotekarzami i mieszkańcami czytali nowele „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Katarynkę” Bolesława Prusa. Czytanie jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek w przeszłości. Książka rozwija, czyni nas kreatywnymi, jest podwalina naszego sukcesu – mówił podczas spotkań wójt Jan Skrzekut.

W tegorocznej akcji czytano w  ponad dwóch tysiącach miejscowości w kraju i za granicą. Ogromnie się cieszymy, że po raz kolejny został doceniony nasz trud uczestnictwa w tej pięknej akcji.

Link do tegorocznej akcji w bibliotece w Pisarzowej:  http://www.starawies.naszabiblioteka.com/n,narodowe-czytanie-w-bibliotece-w-pisarzowej