Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Darmowa pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w Powiecie Limanowskim

04.12.2019
Do końca 2018 roku z nieodpłatnej pomocy prawnej mogły korzystać osoby, które spełniały określone warunki. Warto przypomnieć, że od 1 stycznia br. znowelizowane przepisy umożliwiają korzystanie z tej formy pomocy każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów płatnej porady prawnej. Tego typu wsparcie jest także dostępne w Powiecie Limanowskim. Jak to wygląda w praktyce?

Nowe przepisy – zwiększenie dostępu do pomocy prawnej

Jak podkreśla mec. Agnieszka Modrzejewska-Potaczek, nowe przepisy znacznie ułatwiają dostęp do bezpłatnych porad. – System jest teraz bardziej elastyczny i obejmuje także te osoby, które w ramach wcześniej obowiązujących przepisów, nie spełniały wymogów określonych przez ustawę – podkreśla radczyni prawna, pracująca w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej w Kamienicy, prowadzonym przez Stowarzyszenie Sursum Corda.

Jak uzyskać wsparcie?

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na wizytę. Następnie należy przyjść w umówionym dniu i godzinie na spotkanie z prawnikiem, do punktu w wybranej miejscowości. – Musimy pamiętać, że na podstawie nowych przepisów, złożenie oświadczenia, że nie ma się możliwości poniesienia kosztów płatnej pomocy prawnej jest niezbędnym warunkiem skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Dlatego każda wizyta zaczyna się podpisaniem tego dokumentu – zaznacza mec. Agnieszka  Modrzejewska-Potaczek.

Dobra informacja jest taka, że zakres świadczonych porad prawnych jest dość szeroki i obejmuje m.in.: sprawy z zakresu prawa administracyjnego, rodzinnego, cywilnego, karnego, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa podatkowego, spadkowego, rzeczowego, a także prawa do opieki zdrowotnej. Nieodpłatna pomoc nie obejmuje kwestii związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, za wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

– Przychodząc do punktu nieodpłatnej pomocy prawnej możemy liczyć na poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo administracyjnym. Prawnik może wskazać sposób rozwiązania problemu prawnego lub przygotować projekt pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo administracyjnym. W przypadku trudnej sytuacji finansowej otrzymamy projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań. Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje także mediacje – mówi Renata Czerwińska, koordynująca pomoc prawną w Stowarzyszeniu Sursum Corda.

W przypadku gdy przedstawiony problem nie może być rozwiązany w całości albo części, w szczególności gdy nie ma wyłącznie charakteru prawnego, adwokat lub radca prawny poinformuje o możliwościach uzyskania innej stosownej i darmowej pomocy w wyspecjalizowanych jednostkach.
Lokalizacje Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Powiecie Limanowskim:

I. Punkty prowadzone przez Stowarzyszenie Sursum Corda:
  • Kamienica (Rynek, budynek biblioteki), od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00.
  • Laskowa (Urząd Gminy), poniedziałek i piątek w godz. 11.00-15.00 oraz wtorek, środa, czwartek w godz. 15.00-19.00.
  • Jodłownik (Punkt Informacji Turystycznej, obok Kościoła), poniedziałek w godz. 8.00-12.00, wtorek i czwartek w godz. 14.00-18.00 oraz środa i piątek w godz. 9.00-13.00.
II. Pozostałe punkty:
  • Starostwo Powiatowe w Limanowej (pok. 102), poniedziałek, wtorek i piątek w godz. 15.30-19.30 oraz środa i czwartek w godz. 7.30-11.30.
  • Urząd Miasta w Mszanie Dolnej (wejście od strony parkingu policyjnego), poniedziałek w godz. 11.15-15.15, wtorek w godz. 14.00-18.00, środa w godz. 10.15-14.15, czwartek 8.00-12.00 i piątek w godz. 14.00-18.00.
Rejestracja na wizyty pod telefonem 18 3337 804 lub 600 033 199, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30 lub przez Internet: https://enpp.pl/ewidencja/event/reservation/187


Liczba wyświetleń: 2991
2

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne