A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Uczestnicy projektu gminy Limanowa na wyjazdowych warsztatach w Wadowicach

19.11.2019
14 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Seniora. Z tej też okazji Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi zorganizowała Seniorom z gminy Limanowa wyjazd na warsztaty do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. W warsztatach wzięła udział kierownik GOPS w Limanowej, Dorota Musiał z pracownicą, Iloną Furtak natomiast z ramienia biblioteki obecny był dyrektor, Jacenty Musiał z pracownicą Krystyną Trzupek. Już sama droga była nie lada atrakcją, ponieważ rozśpiewani Seniorzy umilali sobie ten czas przeróżnymi piosenkami. Najważniejszym punktem wyjazdu były warsztaty podróżnicze prowadzone w Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach pt.: „W 80 minut dookoła świata”. Zajęcia te były niesamowitą multisensoryczną i międzykulturową podróżą i oscylowały wokół pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II po świecie. 
Jan Paweł II był nie tylko papieżem, ale i wielkim podróżnikiem. W czasie swojego pontyfikatu okrążył Ziemię aż 29 razy. Idąc jego śladem, w czasie muzealnych warsztatów Seniorzy odwiedzili wiele niesamowitych krajów i poznali ich kultury. Sprawdzili jak pachnie Wezuwiusz, czy w szkocki klicie jest ciepło, a holenderskich chodach wygodnie. Dotknęli ziemi prosto z Madagaskar i starali się odszyfrować arabski alfabet. Seniorzy stanęli także na deskach teatru, na którym przed kilkudziesięciu laty stawał młody Lolek. Na koniec każdy z uczestników wyszedł z własnoręcznie pomalowanym magnesem.Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Domu Rodzinnego Jana Pawła II, który znajduje się przy ul. Kościelnej 7, gdzie 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, syn Emilii i Karola. Dziś mieści się w niej, otwarte 9 kwietnia 2014 roku, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, którego sercem jest mieszkanie, wynajmowane przez rodziców przyszłego papieża od 1919 roku, składające się z sypialni, salonu i kuchni. Wyposażono je w meble z epoki i autentyczne przedmioty używane przez Wojtyłów, m.in. haftowane przez Emilię ozdobne serwetki, jej torebkę, złoty medalion, zastawę stołową i fotografie z rodzinnego albumu.

Przechodząc przez 16 stref na czterech kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 m. kw. powierzchni, Seniorzy poznali kolejne etapy życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie ,,wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkryli przedwojenne Wadowice, wędrowali z Ojcem św. w góry, poznali kontekst historyczny jego działalności i wyruszyli w 104 podróże apostolskie. Ze łzami w oczach przypomnieli sobie zamach na papieża i jego  odchodzenie do Domu Ojca, a następnie prześledzili jego drogę do świętości. W muzeum, które rocznie odwiedza ok. 250 tys. osób z całego świata, udostępniane jest blisko 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Muzeum łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, co każdemu zwiedzającemu pozwala odnaleźć coś dla siebie i poznać lub odkryć na nowo bogactwo życia Papieża z Wadowic.

Ostatnim celem wyjazdowych warsztatów była Kalwaria Zebrzydowska, gdzie Seniorzy zjedli ciepły posiłek i nabrali sił do dalszego zwiedzania. Przewodnik oprowadził przybyłych pielgrzymów po kościele i klasztorze. Omówił historię tego miejsca oraz kult Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Tak w miłym towarzystwie upłynął ten dzień pełen wrażeń. Wszyscy z pełnym bagażem wspomnień powrócili do domów.
Zadanie realizowane było w ramach projektu "Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych 50+".
 


Liczba wyświetleń: 366
6

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30