A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w gminnych bibliotekach

04.10.2019
Głośne czytanie ma ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci. O roli książek nie trzeba chyba nikogo przekonywać, ich dobroczynny wpływ na najmłodszych znany jest już od kołyski. 29 września obchodziliśmy XVIII Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest ono skierowane głównie do najmłodszych czytelników. Wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć przygodę z książką. Czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa ono min. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru, wspomaga pamięć.
Podobnie jak i w poprzednich latach Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi wraz ze swoimi filiami oraz szkołami podstawowymi i przedszkolami przygotowała szereg spotkań.


 

Biblioteka Publiczna w Starej Wsi gościła uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte nr 1 w Starej Wsi wraz z dyrektor Haliną Mąką oraz nauczycielami.
Motywem przewodnim spotkania czytelniczego była dbałość o dobro Ziemi, czyli planety na której mieszkamy. Dzieci dowiedziały się, dlaczego nie wolno niszczyć przyrody oraz jak postępować z górą śmieci.
W świat EKO-WIERSZY wprowadzili wszystkich zaproszeni gości: Halina Mąka – dyrektor Szkoły Podstawowej, leśniczy Magdalena Tomasiewicz reprezentująca Nadleśnictwo Limanowa; myśliwy Lucyna Biedroń z Koła Łowieckiego Jaworz; logopeda Iwona Koczanowicz.
Dzieci dowiedziały się także, co to jest recykling i na czym polega segregacja śmieci. Najmłodsi z wielką uwagą wysłuchały całego przedstawienia, które było doskonałą lekcją na temat ochrony środowiska.

Do biblioteki w Męcinie zawitały przedszkolaki, które nie tylko słuchały czytanych bajek, ale i stały się pełnoprawnymi czytelnikami, zapisując się później do biblioteki wraz z rodzicami.
Biblioteka w Kaninie we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Juliana Tuwima zaprosiła dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunkami. Oprócz czytania bajek, nie zabrakło także  zabaw zgadywanek i zabaw plastycznych. W akcję włączyła się m. in. Barbara Hebda, sołtys wsi Kanina.

Podobnie w miłej atmosferze przebiegło spotkanie w bibliotece w Rupniowie, gdzie przybyli uczniowie kl. II szk. podst. im. Stanisława Wyspiańskiego wraz z wychowawczynią, panią Haliną Mąką. Zaproszona, emerytowana nauczyciel, pani Anna Wąsowicz czytała nieznane baśnie, które dzieci uważnie słuchały, by następnie poprawnie odpowiadać na pytania w nich zawarte.
 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania uczciły także biblioteka publiczna w Nowym Rybiu i Siekierczynie, gdzie dzieci oraz młodzież wspólnie ze swoimi nauczycielami przeczytali kilka utworów.
Biblioteki kuszą rozmaitymi pozycjami: od książek dla najmłodszych, po lektury, wiersze, baśnie, literaturę religijną czy przyrodniczą. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy nadzieję, że tego typu akcje, jak ,,Głośne Czytanie" rozbudzą  zamiłowania do książek, już od najmłodszych lat. 
 
 

Liczba wyświetleń: 507
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30