Braterska dłoń dla Czadu - akcja charytatywna w SP nr 1 w Męcinie

03.10.2019
„Człowiek jest wielki nie przez to, (…) co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
                                                                                                                    Jan Paweł II

23 września Szkolne Koło Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie rozpoczęło akcję charytatywną skierowaną do dzieci z krajów misyjnych pod hasłem Braterska dłoń dla Czadu. Uczniowie, nie pierwszy raz zresztą, podejmowali takie działania, gdyż w latach poprzednich prowadzone były podobne kampanie, a efekt ich potwierdzał wielką ofiarność i otwarte na pomoc serca dzieci oraz młodzieży szkolnej. Pomysł zaangażowania w działalność wspierającą misje wyrósł na kanwie współpracy szkoły z lokalną parafią, z której wywodzi się wielu misjonarzy. Wśród nich jest ks. Paweł Wróbel oraz ks. Stanisław Worwa, który od wielu już lat kieruje parafią w Czadzie i to głównie jego potrzeby wspierane były w dotychczasowych akcjach.

Celem tegorocznego przedsięwzięcia było zebranie przyborów szkolnych, artykułów piśmienniczych potrzebnych w czasie nauki. Uczniowie, dla których kłopotliwy była zakup tych materiałów, mogli złożyć dowolną ofiarę pieniężną. W szkole w tym czasie prowadzona była systematyczna akcja przypominająca o prowadzonej zbiórce w formie audycji i gazetki szkolnej. Oddział przedszkolny natomiast przygotował własną gazetkę ścienną, informującą o prowadzonej kampanii, skierowaną do dzieci, jak i rodziców.

Zbiórka zakończyła się 2 października. Dzięki współpracy z dyrekcją, wychowawcami, a przede wszystkim ofiarności uczniów akcja przyniosła spodziewane rezultaty. Zgromadzono sporą ilość materiałów szkolnych, które wzorem lat poprzednich zostaną przekazane księdzu Stanisławowi Worwie, natomiast zebrana kwota pieniężna w wysokości 550 złotych wesprze potrzeby parafii księdza Pawła Wróbla w Republice Środkowej Afryki. Zgromadzone dary zostały spakowane i przekazane na miejscową plebanię, skąd zostaną przetransportowane do krajów misyjnych.
Społeczność szkolna składa podziękowania wszystkim darczyńcom.