Pomoc z Holandii w ramach programu „Rodziny Adopcyjne”

24.09.2019
Od 16 do 23 września w gminie Limanowa przebywała 10-osobowa grupa przedstawicieli Fundacji „Stichting Hulp aan Limanowa” z Holandii, która od wielu lat współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Limanowej. Jak co roku również tym razem Holendrzy – Bert i Trudy Kleinleugenmors, Goos i Joke Leijssenaar, Henk i Marry Kruizinga, Anne i Riek van Dijk, M i Kier Westerveen dostarczyli pomoc materialną dla rodzin z terenu Gminy Limanowa. Podczas pobytu na terenie gminy, osobiście odwiedzają polskie rodziny, którym niosą pomoc. Z przedstawicielami fundacji spotkał się również Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, który w imieniu mieszkańców gminy podziękował za pomoc i wsparcie Fundacji.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej od wielu lat współpracuje z Fundacją „Stichting Hulp aan Limanowa” z Holandii, w ramach Programu „Rodziny Adopcyjne”. Współpraca w ramach programu, polega na tym, że rodziny z Holandii, obejmują pomocą najbardziej potrzebujące rodziny z terenu Gminy Limanowa. Przedstawiciele fundacji co najmniej dwa razy w roku, osobiście przywożą pomoc materialną rodzinom objętym programem. Odwiedzają polskie rodziny w miejscu ich zamieszkania. Poprzez bezpośredni kontakt nawiązują się przyjaźnie, następuje wymiana doświadczeń, edukacja kulturowa. Dzieci z rodzin polskich mogą dowiedzieć się jak funkcjonują rodziny w innym kraju, poprzez bezpośredni kontakt z rodzinami holenderskim, w czym pomagają Kierownik i pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej. Bardzo istotne jest też to, że rodziny polskie i holenderskie, dzięki możliwościom współczesnej techniki -dostępem do internetu- utrzymują ze sobą kontakt właściwe przez cały rok. Nie ogranicza się on tylko do spotkań osobistych czy też korespondencji listownej jak miało to miejsce w przeszłości.

Należy przy tym podkreślić, iż Holendrzy działają na zasadzie wolontariatu. Mimo swoich obowiązków rodzinnych i zawodowych, organizują pomoc, pakują paczki., podejmują szereg działań, aby zorganizować środki finansowe, potrzebne na transport pomocy. Pokonują samochodami w jedną stronę odległość 1300 km, aby dostarczyć polskim rodzinom potrzebną pomoc. Przedstawicieli fundacji do działania motywuje chęć niesienia pomocy i dzielenia się dobrem z innymi ludźmi.

Dzięki współpracy Holendrzy mają możliwość poznania terenu Gminy Limanowa . Piękna natura, życzliwość mieszkańców Gminy sprawia, że wiele holenderskich rodzin decyduje się na spędzanie wakacji, na terenie naszej gminy.

Za wieloletnią współpracę, za każdą pomoc dostarczoną najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszej gminy serdecznie dziękujemy .

Dorota Musiał

Kierownik GOPS