A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Para Prezydencka w Szkole Podstawowej w Pasierbcu

10.09.2019
Dnia  9 września w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Pasierbcu odbyła się uroczystość związana z corocznymi obchodami Europejskiego Dnia Języków. EDJ przypada wprawdzie na dzień 26 września, ale tego roku obchodzono go w innym terminie ze względu na potwierdzoną wcześniej obecność wyjątkowego gościa – Małżonkę Prezydenta RP – Agatę Kornhauser- Dudę. Pierwsza Dama odpowiedziała na zaproszenie Dyrekcji Szkoły Rozalii Kuchty.
 
Wizyta miała charakter nieoficjalny i była zainicjowana przez młodzież w minionym roku szkolnym. Uczniowie  pod opieką nauczyciela języka niemieckiego Alicji Banat, której opiekunem praktyk studenckich była właśnie obecna Pani Prezydentowa, zredagowali list, w którym wyrazili swoje marzenie o odwiedzeniu Pałacu Prezydenckiego. Taka możliwość została im stworzona w kwietniu 2018 r. Już wtedy Pani Prezydentowa wyraziła chęć złożenia rewizyty w szkole w Pasierbcu. Właśnie wczoraj uczniowie, dyrekcja i nauczyciele  mieli zaszczyt powitać w progach szkoły Agatę Kornhauser – Dudę. Panią Prezydentową ujęło zaproszenie w formie przyśpiewki na ludową nutę, której autorem słów był opiekun Zespołu Regionalnego „Pasierbiocki” Sławomir Bryniak. Zespół funkcjonuje już od ponad 10 lat. Swoimi występami uświetnia niemal każdą uroczystość szkolną i środowiskową.
 Wczoraj również Małżonkę Prezydenta powitała kapela słowami przyśpiewki :
„Wielkie święto dzisiaj w naszej szkole mamy, dzisiaj Pierwszą Damę w jej progach witamy. Cieszymy się szczerze i dumę czujemy, że takiego gościa dzisiaj przyjmujemy.
 Jest gospodarz gminy i dyrekcja nasza, niech szanownych gości do środka zaprasza!”.
 
Spotkanie przybrało charakter wyjątkowej zabawy językami obcymi. Cała społeczność szkolna od najmłodszych oddziałów przedszkolnych po klasę ósmą, wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi włączyła się do programu uroczystości poprzez zabawę ruchową i śpiew. Atmosfera była nad wyraz serdeczna, dominowało uczucie radości ze spotkania. W trakcie uroczystości miał miejsce jeden moment kulminacyjny, który na długo zapadnie w pamięci wszystkim uczestnikom spotkania. Otóż w drzwiach hali sportowej, gdzie odbywała się akademia stanął Prezydent Rzeczypospolitej Polski Andrzej Duda. Wszyscy obecni zamarli ze zdumienia. Doprawdy nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy, nawet sami organizatorzy. Chociaż scenariusz nie uwzględniał takiego punktu programu  Dyrekcja Szkoły szybko opanowała sytuację i spontanicznie w sposób oficjalny w imieniu wszystkich powitała Głowę Państwa. Nastąpiła szybka wymiana pozdrowień, a serdecznościom nie było końca.


 
Dzieci przygotowały wcześniej wiele pytań do Pani Prezydentowej. Niestety nie starczyło czasu na zadanie wszystkich. Interesowały je zwłaszcza te z dziedziny języków obcych, dopytywały o sprawdzone i efektywne metody przyswajania języków obcych. Nie zabrakło też pytań o charakterze osobistym typu: Czy ma Pani zwierzątko? Jaki kolor Pani lubi? Ulubiona lektura szkolna...
Na pytania udzielał odpowiedzi Pan Prezydent. Do wspomnień i refleksji skłoniło zwłaszcza pytanie o najpiękniejsze chwile z dzieciństwa. Nastąpił czas indywidualnych rozmów i na wręczenie przygotowanych, wykonanych przez uczniów i miejscowych artystów upominków.


 
W imieniu Urzędu Gminy na ręce Pary Prezydenckiej Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, Wicewójt Wojciech Pazdan oraz Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Edyta Król wręczyli prezent i przekazali pozdrowienia od mieszkańców Gminy Limanowa.


 
Każdy uczestnik miał możliwość przyjrzeć się z bliska gościom i zrobić z nimi wspólne zdjęcie. Niestety czas był bardzo ograniczony nad czym czuwali koordynatorzy wizyty z Kancelarii Prezydenta RP. To ważne spotkanie zostało odnotowane w zeszytach uczniowskich i już stało się  historycznym wydarzeniem.
 
(tekst: SP w Pasierbcu)
(zdj.: prezydent.pl/fot.: Grzegorz Jakubowski - KPRP oraz SP w Pasierbcu)                                                                                            

Liczba wyświetleń: 1306
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30