A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Narodowe Czytanie w Pisarzowej

10.09.2019
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna zainicjowana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, promowanie bogactwa polskiej literatury oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.

Co roku w akcję włączają się miłośnicy literatury czytając dla publiczności wybrane fragmenty dzieł literackich ogłoszonych przez prezydenta RP. Uczestnicy przedsięwzięcia mają także możliwość stemplowania własnych dzieł okolicznościową pieczęcią, przygotowaną przez kancelarię prezydencką.Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. 
 
W tym roku Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 
  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
 
–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
 
Gminna Biblioteka Publiczna jak co roku włącza się w tą piękną akcję. W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się  w bibliotece w Pisarzowej. Biblioteka publiczna we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Ks. J. Górszczyka w Pisarzowej przygotowała dwie nowelki. Uczniowie wspólnie z dyrektor szkoły, Magdaleną Strzebońską i nauczycielkami, polonistkami: Jadwigą Kuś i Lidią Biernat opracowali nowelkę ,,Sachem” Henryka Sienkiewicza, natomiast ,,Katarynkę” Bolesława Prus czytali samorządowcy:  wójt gminy Limanowa - Jan Skrzekut, Edyta Król – dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, Jacenty Musiał – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi oraz bibliotekarki: Małgorzata Cięciel i Krystyna Trzupek.


 
- Czytanie jest dziś ważniejsze nią kiedykolwiek w przeszłości. Książka rozwija, czyni nas kreatywnymi, jest podwaliną naszego sukcesu – przekonywał wójt Jan Skrzekut.
Do codziennego czytania, zwłaszcza dzieciom zachęcał dyrektor Jacenty Musiał: Czytanie  dziecku powinno być codzienną regułą, a nawet naszym obowiązkiem, gdyż nie da się przecenić korzyści płynących z codziennej lektury.

Szczególne słowa uznania należą się Tomaszowi Tokarczykowi, właścicielowi Wioski Indiańskiej w Męcinie za użyczenie indiańskich strojów, które posłużyły za dekorację.
 
 

Liczba wyświetleń: 449
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30