A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

,,Tradycje ludowe na Matkę Boską Zielną” – warsztaty w gminnych bibliotekach

19.08.2019
W przededniu święta Matki Boskiej Zielnej we wszystkich gminnych bibliotekach prowadzone były warsztaty pn.: ,,Tradycje ludowe na Matkę Boską Zielną”, zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wespół z Gminną Biblioteką Publiczną w Starej Wsi.


„W sierpniu każdy kwiat woła zanieś mnie do kościoła!” – tak stare ludowe porzekadło przypomina o zwyczaju święcenia tradycyjnych „snopków” w uroczystość Matki Boskiej Zielnej.
Co powinno się znaleźć w tradycyjnym bukiecie? Dlaczego się go wykonuje? Jak go wykonać? Do czego i jak wykorzystać później zasuszone zioła? Na te i na inne pytania szukano odpowiedzi podczas warsztatów prowadzonych we wszystkich gminnych bibliotekach. Jak co roku pod przewodnictwem Stanisławy Oleksy mieszkańcy wykonali tradycyjne, pachnące ziołami i złocące się kłosami zbóż wiązanki, które już 15 sierpnia zaniosą do kościoła.
Chętnych nie brakowało. Tłumnie przybyły dzieci oraz osoby dorosłe. Spotkania takie to nie tylko alternatywa spędzenia wolnego czasu dla dzieci i seniorów, ale przede wszystkim podtrzymywanie i kultywowanie tradycji oraz kultury lokalnej.


Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny jest najstarszym świętem maryjnym w roku liturgicznym. Bibliści podają, że już w V wieku, w kościele wschodnim w Konstantynopolu, a w Rzymie od VII wieku, święto to nazywano Zaśnięciem Najświętszej Marii Panny. Zgodnie z kalendarzem obrzędowym od pokoleń obchodzone jest 15 sierpnia, jako dzień Matki Bożej Dożynkowej. W tradycji chrześcijańskiej już od X wieku, znany jest zwyczaj święcenia w tym dniu ziół, kwiatów, owoców i warzyw. Obrzęd ten wywodzi się od starej chrześcijańskiej legendy – apokryfu, mówiącego o tym, jak apostołowie po otwarciu grobu Matki Bożej nie znaleźli tam Jej ciała, a jedynie zioła i kwiaty. Święcone płody rolne, kwiaty i zioła są symbolem bogactwa i leczniczej siły przyrody - stąd druga popularna nazwa tego święta to uroczystość Matki Boskiej Zielnej.


Warsztaty są dofinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu: ,,Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych 50+"
 

Liczba wyświetleń: 295
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30