A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Regionalne święto w Pisarzowej za nami

05.08.2019
W niedzielę 4 sierpnia obok stadionu sportowego w Pisarzowej odbył się Gminny Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich połączony z Festiwalem Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki".  W ramach Przeglądu 11 Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowało swój dorobek artystyczny oraz serwowało potrawy kuchni regionalnej. Z tradycyjnym śpiewem, tańcem i muzyką  wystąpiły także zespoły regionalne.
 
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się konkursem potraw regionalnych serwowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich biorące udział w Przeglądzie. Wszystkie gospodynie serdecznie przywitał Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa Stanisławem Młyńskim oraz zaproszonymi gośćmi wśród których obecni byli: radny Sejmiku Województwa Małopolskiego i Prezes Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego Wojciech Włodarczyk, radny Powiatu Limanowskiego Stanisław Piegza,  radni gminy Limanowa: Władysław Lachor,  Adam Ryś, Rafał Woźniak oraz Andrzej Malinowski, a także Dyrektor Gminnej Biblioteki w Starej Wsi Jacenty Musiał oraz Zastępca Kierownika Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa Grzegorz Krzak.


 
Na 11 pięknie ozdobionych stoiskach skosztować można było m.in. takie potrawy konkursowe jak: zupę fasolową ze śliwką, tradycyjną grochówkę, kapustę z grochem, pęcak z grzybami i suszonymi śliwkami, kluski sierścioki, zupę fasolową z ciastem razowym, zioberko na kapuście z kładziokiem czy hreczniaki, a także dodatkowe regionalne dania i wypieki, które dodatkowo specjalnie na ten dzień przygotowały gospodynie.Członkinie Kół w drugim z konkursów prezentowały rękodzieło artystyczne, a następnie przyszedł czas na występy na scenie, gdzie Koła przedstawiały scenki obyczajowe oraz pieśni ludowe.
 
Poszczególnym prezentacjom przyglądała się bacznie Komisja Artystyczna w składzie:
 
1) Zofia Skwarło - regionalista
2) Aleksander Smaga - muzyk, MCK "Sokół" w Nowym Sączu
3) Benedykt Kafel - etnograf, MCK "Sokół" w Nowym Sączu
która postanowiła przyznać następujące miejsca , wyróżnienia i nagrody:
dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 1500 zł:

- KGW Stara Wieś I


- KGW Łososina Górna

 
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości  1200 zł:
- KGW Siekierczyna I

 
sześć równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w wysokości po 800 zł:
- KGW Pasierbiec
- KGW Pisarzowa
- KGW Męcina
- KGW Sowliny
- KGW Rupniów - Centrum
- KGW Kłodne
 
dwa równorzędne wyróżnienia i nagrody pieniężne po 500 zł:
- KGW Lipowe
- KGW Rupniów -Bednarki
 
Ponadto na XIX Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się w Limanowej 25 sierpnia 2019 r. Komisja zakwalifikowała Koła które zdobyły I miejsce czyli:
- KGW Stara Wieś I z programem "Odrobaczanie dziecka"
- KGW Łososina Górna z programem "Robienie wieńca dożynkowego"
 
Za piękne prezentacje Przewodniczące Kół Gospodyń otrzymały dyplomy i czeki na przyznane im kwoty, które wręczali : zaproszeni goście którzy na początku otwierali całą uroczystość na czele z Wójtem Gminy i Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa oraz goście, którzy dałączyli nieco później - Poseł na Sejm Wiesław Janczyk,  Starosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz radni gminy Limanowa: Antoni Frączek i Sylwester Hasior.  

Specjalną nagrodę za inicjatywę pn. "Smaki Lata" , która była elementem uroczystości  otrzymała  prezes Gminnego Stowarzyszenia Kół Agata Talar, a nagrodę wręczali Stanisław Piegza Prezes LGD "Przyjazna Ziemia Limanowska" wraz z Urszulą Nowogórską Radną Sejmiku Województwa Małopolskiego.
 
Następnie na scenie z regionalną muzyką, tańcem i śpiewem wystąpiły kolejno zespoły "Spod Kicek" z Mordarki i "Kijom Worci" z Pisarzowej,

a po regionalnym akcencie z bardziej skoczną zachęcającą do wspólnej zabawy muzyką zaprezentował się zespół muzyczny "Avangarda Band".Na podsumowanie niedzielnych atrakcji uczestników porwała do tańca muzyka w wykonaniu kapeli "Juhasy".

 
W trakcie trwania uroczystości miała miejsce tradycyjna loteria z atrakcyjnymi nagrodami, każdy los był w cenie 5 zł, a uzbierana suma trafi do mieszkanki Pisarzowej Honoraty Jasica, na pomoc w leczeniu choroby nowotworowej.
Nie zapomniano także o najmłodszych uczestnikach uroczystości  - na miejscu dzieci skorzystać mogły z urządzeń rekreacyjnych oraz wspólnie zabawić sie z animatorami.

W niedzielną uroczystość wpisała sie także inicjatywa VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki" będąca elementem akcji "Odkryj Beskid Wyspowy" dofinansowana przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2019”.

Wszystkim uczestnikom uroczystości dziękujemy za wspólna zabawę.

Liczba wyświetleń: 1304
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30