Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Turyści spotkali się na Sałaszu

08.07.2019
W niedzielę 7 lipca miało miejsce spotkanie turystów na górze Sałasz zorganizowane w ramach akcji ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2019. Na szczyt Sałasza turyści docierali z różnych stron, a główna grupa pod opieką przewodnika PTTK dotarła wędrując szlakami od strony Męciny.

Turyści pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Sipaka o godz. 8.00 wyruszyli ze stacji PKP w Męcinie i kilka minut po 11.00 dotarli na szczyt Sałasza. Na miejscu przybyłą grupę oraz innych obecnych wędrowców przywitali Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut wraz ze Starostą Limanowskim Mieczysławem Urygą.


Po oficjalnym przywitaniu na szczycie Sałasza ksiądz Paweł Wąsik z parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej odprawił mszę św., przy oprawie muzycznej kapeli lachowskiej z Łososiny Dolnej.


Muzyka góralska i biesiadna w wykonaniu kapeli towarzyszyła turystom również podczas dalszej części spotkania - konkursów oraz wspólnego poczęstunku przygotowanego przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Sowlinach. Oprócz ciepłego posiłku jakim był bigos i grochówka można było skosztować także m. in. wiejski chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz mnóstwo słodkich wypieków, wśród których królowało ciasto z rabarbarem.W trakcie trwania spotkania tradycyjnie odbyły się konkursy, a do laureatów trafiły cenne nagrody rzeczowe, przydatne podczas górskich wędrówek. Zdobywcami nagród zostali:

NAJMŁODSZY UCZESTNIK : Marcel Korabik /7 tygodni/ - Pisarzowa

NAJSTARSZY UCZESTNIK : Jadwiga Zelek /82 lata/ - Jaworzna
UCZESTNIK Z NAJDALSZEGO ZAKĄTKA POLSKI: Łukasz Gawron – Czystogarb /gmina Komańcza/

UCZESTNIK Z NAJDALSZEGO ZAKĄTKA ŚWIATA: Iza Cieślak - Mount Prospect i Wiktoria Niedźwiedź - Wheaton, Stan Illinois, /USA/KONKURS WIEDZY O BESKIDZIE WYSPOWYM i GMINIE LIMANOWA:

I miejsce - Anna Lewandowska /Kraków/

II miejsce - Kinga Mirek /Kraków/

III miejsce - Patryk Smoroński /Kraków/

RODZINNE ODKRYWANIE: Rodzina Tątów z Limanowej /16 osób/


NAJMILSZA UCZESTNICZKA : Zenona Wojtaszczyk - Sowliny
NAJMILSZY UCZESTNIK: Łukasz Fryźlewicz – PisarzowaNagrody oraz dyplomy zwycięzcom wręczali: Jan Skrzekut - Wójt Gminy Limanowa oraz Mieczysław Uryga - Starosta Limanowski.


Nad bezpieczeństwem turystów czuwali przedstawiciele GOPR Sekcja Operacyjna Limanowa pod kierownictwem Adama Matrasa. Szczególne podziękowania kierujemy do Jana Dziedzica za udostępnienie terenu.

Organizatorem i gospodarzem spotkania na Sałaszu była Gmina Limanowa, Forum Gmin Beskidu Wyspowego oraz Fundacja Rozwoju Regionu Rabka. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2019”.

Patronat medialny: Dziennik Polski, telewizja internetowa TV28, portal Gorce24.pl.

Liczba wyświetleń: 3282
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne