"Wychowanie przez sport i czytanie” w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

04.06.2019
Historia święta Dnia Dziecka sięga 1856 roku. Jego inicjatorem był amerykański pastor dr Charles Leonard. Historycy uważają, że po raz pierwszy święto to zostało ustanowione w 1929 roku w Turcji. W 1954 roku Zgromadzenie ONZ podjęło decyzję o ustanowieniu takiego dnia we wszystkich państwach członkowskich, aby wykorzystać te obchody do propagowania idei braterstwa i zrozumienia integracji pomiędzy dziećmi całego świata oraz do promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju. Zgodnie z deklaracją i sugestią uznano, aby każde państwo samodzielnie ustaliło datę święta. W bloku państw socjalistycznych ustalono ten dzień na 1 czerwca. Dobrze, że to święto jest obchodzone niemal na całym świecie.

1 czerwca to także początek Ogólnopolskiej Akcji: Tydzień Czytania Dzieciom, który przypada w dniach 1-9 czerwca. W tym roku bohaterami akcji są sportowcy. W związku z tym, że inauguracja OTCD przypada 1 czerwca, Gminna Biblioteka w Starej Wsi zaprosiła Rafała Szaflarskiego - sportowca i trenera sztuk walki - Mistrza Świata w kickboxingu oraz Jana Skrzekuta Wójta Gminy Limanowa, którzy mieli czytać dzieciom 1 czerwca, podczas obchodów Dnia Dziecka na Starej Wsi. Niestety z powodu deszczu Dzień Dziecka został odwołany.  Nie oznacza to jednak końca akci!

W tym roku XVIII OTCD organizowany jest pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Jak podkreśla Irena Koźmińska, Prezes Fundacji: Mistrzowie sportu są idolami młodego pokolenia, zatem płynący z ich ust przekaz o potrzebie czytania jest mocnym sygnałem dla młodzieży i zachętą, żeby dbać o swój wszechstronny rozwój, nie tylko fizyczny. W dzisiejszym świecie mistrz sportu powinien być bowiem człowiekiem oczytanym i wykształconym. Hasło Tygodnia nawiązuje też do tegorocznych uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl). W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i dużym wydarzeniem kulturalnym.

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi przygotowała szereg przedsięwzięć w ramach  akcji, które będą odbywać się w każdej bibliotecznej filii. Do zawodów czytania dzieciom staną zatem sportowcy i to z najwyższej półki.

Szczegóły na plakacie